Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Comunicat: Operatiunile economice privind dreptul de folosinta sau de proprietate al mijloacelor de joc

de Ioana Andreea Pavel la 07 Oct. 2016 Exclusiv
Tags: licenta organizatori jocuri de noroc, achizitie intracomunitara, mijloace de joc

In conformitate cu prevederile art. 20 alin (1) din O.U.G. nr. 77/2009 privind organizarea si exploatarea jocurilor de noroc, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 246/2010, cu modificarile si completarile ulterioare:

Operatorii economici care desfasoara activitati de:

- productie,
- distributie,
- reparatii si intretinere pentru mijloacele de joc,
- import, export, achizitie intracomunitara, livrare intracomunitara sau alte activitati cu mijloace de joc,


In scopul comercializarii sau utilizarii, sub orice forma, pe teritoriul Romaniei, sunt obligati sa obtina licenta de la Comitetul de Supraveghere al O.N.J.N.

De asemenea, au obligatia ca in termen de 15 zile lucratoare de la data inregistrarii operatiunilor de productie, import, export, achizitie sau livrare intracomunitara in documentele contabile sau a operatiunilor de comercializare ori utilizare sub orice forma pe teritoriul Romaniei, conform prevederilor Legii contabilitatii nr. 82/1991, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, sa declare aceste mijloace de joc O.N.J.N., conform prevederilor normelor de aplicare a prezentei ordonante de urgenta.
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii


Sunt exceptati de la obligatia de a detine licenta clasa a 2-a organizatorii de jocuri de noroc care desfasoara activitatile prevazute in prezentul alineat in scopul exploatarii activitatii pentru care detin licenta.

Avand in vedere cele mentionate, aveti obligatia ca toate operatiunile economice privind dreptul de folosinta sau de proprietate al mijloacelor de joc sa respecte prevederile legale.

Sursa: ONJN

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Comunicat: Operatiunile economice privind dreptul de folosinta sau de proprietate al mijloacelor de joc":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016