Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Achizitie pe baza de aviz de insotire. TVA neexigibil

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 24 Apr. 2020 Exclusiv
Tags: tva neexigibil, bunuri pe baza de aviz

Conform OMFP 1802/2014, in creditul contului 408 trebuie sa se evidentieze si TVA neexigibil aferent bunurilor intrate in gestiune pe baza de aviz. In creditul contului 408 "Furnizori facturi nesosite" se inregistreaza: valoarea bunurilor aprovizionate sau a serviciilor prestate de catre furnizori, precum si a altor datorii catre acestia (301, 302, 303, 361, 371, 381, 4428, 604, 605, 611 la 626, 628, 658) .

Astfel, la receptia bunurilor pe baza de aviz, compania noastra calculeaza TVA NEEXIGIBIL (doar in cazul in care partenerul este platitor de tva) si-l contabilizam ca atare in contul 4428 tva neexigibil pe analitic distinct de TVA-ul la incasare.
 
Intrebarea noastra este: Se declara sau nu acest TVA neexigibil aferent bunurilor intrate pe baza de aviz in D300?
 
Daca da, unde? In declaratia D300, la sectiunea Achizitii de bunuri si servicii realizate pentru care nu s-a exercitat dreptul de deducere a TVA aferenta, existenta in sold la sfarsitul perioadei de raportare, ca urmare a aplicarii art. 297 alin. (2) si (3) din Codul fiscal apare ca trebuie declarat doar TVA NEEXIGIBIL aferent furnizorilor cu TVA la incasare.
Daca nu se declara, mai este necesara evidentierea/crearea TVA neexigibil la intrarile pe baza de aviz in 4428 ?
 
Raspunsul specialistului nostru, Ionut Jinga:
 
Potrivit instructiunilor de completare a decontului de TVA, reglementate de Ordinul ANAF nr. 2227/2019 pentru aprobarea modelului si continutului formularului (300) "Decont de taxa pe valoarea adaugata", in sectiunea"Informatii privind taxa pe valoarea adaugata neexigibila sau nedeductibila" se inscriu la randul A: ,,informatii privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii realizate atat in perioada de raportare, cat si in perioadele anterioare, a caror taxa pe valoarea adaugata aferenta a ramas neexigibila, existenta in sold la sfarsitul perioadei de raportare, ca urmare a aplicarii sistemului TVA la incasare si care urmeaza sa devina exigibila in perioadele ulterioare, in conditiile prevazute de art. 282 din Codul fiscal’’.
Examenul CECCAR 2020. 100 de Subiecte rezolvate!
Examenul CECCAR 2020. 100 de Subiecte rezolvate!

Vezi detalii

Balanta de verificare de la A la Z. Analize, corelatii, studii de caz
Balanta de verificare de la A la Z. Analize, corelatii, studii de caz

Vezi detalii

Cartea Verde a Contabilitatii 2020
Cartea Verde a Contabilitatii 2020

Vezi detalii

 
Prin urmare, suma din contul 4428 la care faceti referire nu se inscrie in decontul de TVA, astfel ca nu este obligatoriu de evidentiat in cazul intrarilor de bunuri pe baza de aviz de insotire. Crearea unui analitic distinct al contului 4428 in astfel de cazuri va ajuta sa aveti o imagine asupra sumei de TVA ce urmeaza a deveni deductibila in viitor odata cu primirea facturilor de la furnizori, aferente intrarilor pe baza de avize.
 
 
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Achizitie pe baza de aviz de insotire. TVA neexigibil":
Rating:

Nota: 4.83 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016