Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Cand este posibila plata dividendelor in valuta?

de InfoTva.ro la 06 Dec. 2018 Exclusiv
Tags: conditii plata dividende, plata in valuta, dividende

Pentru a vedea care sunt conditiile care trebuie indeplinite pentru ca plata dividendelor sa fie posibila, unul dintre specialistii nostri a analizat urmatorul caz:

“O societate din Bucuresti are 2 asociati, dintre care unul este cetatean francez rezidend in Romania, iar celalalt cetatean roman. Se pot plati dividende pentru asociatul francez in valuta? Dar pentru asociatul roman? Asociatul francez a depus capitalul social in valuta (USD) in anul 1998, anul constituirii societatii”.

Raspunsul specialistului

Conform sectiunii II "Operatiuni valutare intre rezidenti" din Regulamentul BNR 4/2005:

"Art. 3
(1) Platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni care decurg din vanzari de bunuri si prestari de servicii intre rezidenti, indiferent de raportul juridic care le reglementeaza, se realizeaza numai in moneda nationala (leu), cu exceptia operatiunilor prevazute in anexa nr. 2 Categorii de rezidenti care pot efectua operatiuni in valuta, care se pot efectua si in valuta.

(11) Platile, incasarile, transferurile si orice alte asemenea operatiuni intre rezidenti care decurg din remunerarea muncii prestate, indiferent de raportul juridic care le reglementeaza, se realizeaza numai in moneda nationala (leu).

(2) Toate celelalte operatiuni intre rezidenti care nu fac obiectul alin. (1) si (11) pot fi efectuate, in mod liber, fie in moneda nationala (leu), fie in valuta.
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG

Vezi detalii

Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii


(3) Operatiunile prevazute la alin. (2) si in anexa nr. 2 la prezentul regulament se pot efectua si in valuta, numai pe baza acordului de vointa al partilor."

Asadar, fiind vorba de plati de dividende (care nu fac obiectul alin. (1) si (11), adica “operatiuni care decurg din vanzari de bunuri/servicii sau plati de salarii”), este permisa plata acestora in valuta, atat catre actionarii - persoane fizice nerezidente cat si catre actionarii-persoane fizice rezidente.

Conditia efectuarii platilor in valuta este sa existe un acord de vointa intre angajator si persoanele fizice beneficiare ale dividendelor respective.

In hotararea AGA de distribuire a dividendelor suma trebuie repartizata in lei, dar se poate specifica ca plata se face in valuta, conversia efectuandu-se in functie de cursul valutar al BNR valabil la data efectuarii platii. Facem precizarea ca aceasta mentiune se poate face si intr-o hotarare AGA ulterioara primei hotarari, intrucat potrivit Legii societatilor comerciale nr 31/1990, se poate reveni asupra hotararilor date cu ocazia inchiderii situatiilor financiare.

Repartizarea profitului la dividende se inregistreaza in contabilitate in lei, conform hotararii AGA.
In momentul platii dividendelor catre actionari, dupa retinerea impozitului pe dividende, care se face in lei, se face transformarea in valuta a sumei nete a dividendelor in lei, la cursul BNR valabil la data platii acestora (curs BNR afisat in ziua precedenta pentru ziua curenta), dupa care  se efectueaza plata in valuta a dividendelor nete astfel calculate, catre asociati, in conturile lor bancare deschise in valuta.
Impozitul pe dividende se plateste pana la data de 25 a lunii urmatoare retinerii din dividendele brute.

Daca dividendele se platesc in valuta din casieria in valuta, trebuie mentionat ca potrivit Legii nr. 70/2015 pentru intarirea disciplinei financiare privind operatiunile de incasari si plati in numerar si pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 193/2002 privind introducerea sistemelor moderne de plata, plafonul privind platile efectuate in numerar (10.000 lei in cazul platii de dividende) se aplica si operatiunilor de incasari si plati in valuta efectuate pe teritoriul Romaniei. Incadrarea in plafoanele prevazute de prezentul capitol se efectueaza in functie de cursul de schimb valutar, comunicat de Banca Nationala a Romaniei, de la data efectuarii operatiunilor de incasari sau plati.

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Cand este posibila plata dividendelor in valuta?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016