Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Garantii de buna executie, inregistrare in jurnal de cumparari si in decontul de TVA

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 20 Dec. 2019 Exclusiv
Tags: garantii de buna executie, decont tva, jurnal de cumparaturi

In cazul garantiilor de buna executie trecute in minus pe facturi, exista obligatia de a se evidentia in Jurnale si respectiv in D 300? Despre acest subiect va vorbi unul dintre consultantii nostri fiscali in cele ce urmeaza.

Raspunsul specialistului


Din punct de vedere al taxei, garantii de buna executie nu sunt operatiuni impozabile , avand in vedere ca nu reprezinta o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, asa dupa cum se mentioneaza la art. 268 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal. 
 
Potrivit prevederilor pct. 101 alin (8) din Normele metodologice, date in aplicarea art. 321 din Codul fiscal, fiecare persoana impozabila poate sa isi stabileasca modelul documentelor pe baza carora determina taxa colectata si taxa deductibila conform specificului propriu de activitate, dar acestea trebuie sa contina informatiile minimale stabilite la alin. (2)-(7) si sa asigure intocmirea decontului de taxa prevazut la art. 323 din Codul fiscal.
 
Potrivit prevederilor din OPANAF 2227/2019 pentru aprobarea modelului si continutului formularului (300) "Decont de taxa pe valoarea adaugata", Nu este obligatorie inscrierea in decont a sumelor care nu sunt incluse in baza impozabila.
 
In concluzie, apreciez ca nu este obligatoriu sa inregistrati in jurnalul de cumparari respectiv in decontul de TVA sumele reprezentand garantii de buna executie, avand in vedere ca acestea nu sunt incluse in baza impozabila a taxei pe valoarea adaugata. 
 
Afla AICI cum poti beneficia si tu de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
Prevenirea si combaterea spalarii banilor. Obligatii procedurale si sanctiuni
Prevenirea si combaterea spalarii banilor. Obligatii procedurale si sanctiuni

Vezi detalii

Declaratia Unica 2020
Declaratia Unica 2020

Vezi detalii

Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile

Vezi detalii

 
 
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Garantii de buna executie, inregistrare in jurnal de cumparari si in decontul de TVA":
Rating:

Nota: 4.67 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016