Atentie contabili!


Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 
 

PFA-urile care au inregistrat pierderi pot beneficia de indemnizatia de concediu pentru cresterea copilului?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Redactia Infotva la 16 Nov. 2022
PFA-urile care au inregistrat pierderi pot beneficia de indemnizatia de concediu pentru cresterea copilului?
Tags: concediu crestere copil, indemnizatie crestere copil, concediu crestere copil, pfa

Un PFA care realizeaza venituri din activitate independenta si care la sfarsitul anului precedent a realizat pierdere inregistrata in declaratia unica, poate sa beneficieze de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani si sa primeasca o indemnizatie pentru aceasta perioada? Daca da, cat este cuantumul acestei indemnizatii in anul 2022?

• Tip societate: P.F.A.

• Numar de angajati: 0 angajati

• Platitoare TVA: Nu

• Cod CAEN: 4690


Raspunsul consilierului juridic Rodica Mantescu: 

 

Conform art. 2 alin. (2) din OUG  111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:
 

Cuantumul indemnizatiei lunare prevazute la alin. (1) este de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului. 

 

Cuantumul minim al indemnizatiei lunare nu poate fi mai mic decat suma rezultata din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referinta, iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depasi valoarea de 8.500 lei.


 

Astfel, procentul de 85% se aplica la media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului. Intrucat textul legal se refera la venitul net apreciez ca nu se va lua in calcul perioada in care PFA a inregistrat pierdere.
 

Indemnizatia minima este 1314 lei, iar cea maxima este 8500 lei.

Redactia Infotva de Redactia Infotva
Redactia InfoTVA are un colectiv de 3 autori specializati din domeniul fiscal. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de aplicarea regimului TVA, intocmirea corecta a facturilor, depunerea declaratiilor si obligatiile fiscale care le revin angajatorilor. Explicam in mod detaliat modificarile aparute si oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene!

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Votati articolul "PFA-urile care au inregistrat pierderi pot beneficia de indemnizatia de concediu pentru cresterea copilului?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi



Cele mai amendate erori de TVA. 7 Studii de caz

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!
"Cele mai amendate erori de TVA. 7 Studii de caz" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]

Atentie contabili!

Cele mai amendate erori de TVA. 7 Studii de caz Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"Cele mai amendate erori de TVA. 7 Studii de caz"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016