Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Inregistrare achizitii bunuri in Declaratia 394. Cum completam Cartusul F?

de InfoTva.ro la 08 Nov. 2016 Exclusiv
Tags: declaratia 394, cartusul f, achizitii de bunuri, importurile de bunuri, achizitie bunuri, importuri bunuri

Pentru o societate care efectueaza importuri in afara teritoriului Uniunii Europene si care achizitioneaza bunuri din tari aflate in afara Uniunii Europene, vom vedea cum trebuie procedat in ce priveste noua declaratie 394, tinand cont de modificarile valabile de la 1 octombrie 2016, precum si daca trebuie inscrise in cartusul F aceste achizitii de bunuri efectuate in afara Uniunii Europene.

Potrivit Anexei 2 din Ordinului nr. 2769/2015, asa cum a fost modificat prin Ordinul nr. 2264/2016 si Ordinul nr. 2238/2016, in cartusul F se declara operatiunile desfasurate cu persoane impozabile neinregistrate si care nu sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania, nestabilite pe teritoriul Uniunii Europene.

In acest cartus (F) se declara:

- numai operatiunile taxabile pentru care locul livrarii/prestarii este in Romania conform art. 275, respectiv art. 278 din Codul fiscal
 
- in cazul achizitiilor de bunuri/servicii, beneficiarul este obligat la plata TVA conform art. 307 alin. (2), (3), (5) si (6) din Codul fiscal.

Din cele prezentate intelegem ca intrebarea se refera  la:

a. achizitii de bunuri, achizitii care nu au locul in Romania (importuri in afara teritoriului Uniunii Europene).
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale

Vezi detalii

Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii

GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor
GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor

Vezi detalii



De exemplu, societatea dvs. realizeaza un import in Republica Moldova, vanzarea bunurilor avand loc catre un client din Republica Moldova. In acest caz, operatiunea nu are locul in Romania si nu se datoreaza TVA in Romania. Nu se declara in declaratia 394.

b. achizitioneaza bunuri din tari aflate in afara Uniunii Europene. Importurile de bunuri nu se declara in cartusul F al declaratiei 394.
 
In consecinta, nu se vor declara in cartusul F al declaratiei 394 operatiunile de export si import de bunuri (inclusiv in cazul persoanei impozabile pentru care s-a acordat certificat de amanare de la plata in vama a TVA) si nici operatiunile care se inscriu in declaratia recapitulativa privind livrarile/achizitiile intracomunitare (formular 390).

Observatie: Verificati ca operatiunile de achizitii nu se incadreaza in prevederile art. 307 alin. (2), (3), (5) si (6) din Codul Fiscal, caz in care operatiunea trebuie declarata in cartusul F al declaratiei 394.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de S.M. Armaselu -  Expert contabil

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Inregistrare achizitii bunuri in Declaratia 394. Cum completam Cartusul F?":
Rating:

Nota: 3.5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016