Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Putem deduce TVA cu o factura primita prin e-mail?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 28 Iun. 2012 Exclusiv
Tags: factura e-mail, deducere tva, codul fiscal

In randurile urmatoare, vom vedea in ce masura putem deducere TVA si inregistra drept cheltuieli deductibile sumele cuprinse intr-o factura primita prin e-mail.

Raspuns:

Potrivit pct. 46 alin. (1) dat in aplicarea art. 146 din Codul fiscal , justificarea deducerii TVA se face numai pe baza exemplarului original al facturilor.
Facturile transmise prin posta electronica sunt considerate facturi in original.
 
Continutul minimal al facturii este cel prevazut la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal iar la art. 155 alin. (6) din Codul fiscal se precizeaza ca semnarea si stampilarea facturilor nu este obligatorie.
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica

Vezi detalii

Ghidul Practic al Monografiilor Contabile in 2021
Ghidul Practic al Monografiilor Contabile in 2021

Vezi detalii

Cartea Verde a TVA
Cartea Verde a TVA

Vezi detalii


 
In concluzie, avand in vedere ca nu mai sunt obligatorii formalitatile de semnare si stampilare, factura trimisa prin e-mail si printata poate fi considerata exemplar original, fara a le mai trimite si fizic prin curier iar cheltuiala este deductibila daca este aferenta realizarii de venituri impozabile.
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Putem deduce TVA cu o factura primita prin e-mail?":
Rating:

Nota: 4.25 din 5 din 2 voturi




Comentarii 1 comentarii

Nitescu Ioana 2017-10-25 17:02:54

Se poate considera factura originala, o facture emisa dintr-un program de contabilitate printata si transmisa prin e-mail, fara semnatura si stampila? dar emisa de un program special de facturare electronica, fara stamila si semnatura?

MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate
Atentie contabili!
Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016