Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Vanzare imobil in regim de scutire. Tratament TVA

de InfoTva.ro la 15 Ian. 2018
Tags: tratament tva, tva

In analiza de mai jos, in luna decembrie 2018, o intreprindere platitoare de TVA vinde un imobil detinut din 2008 in regim de taxare inversa cu plata pana la sfarsitul anului 2018.

In luna februarie 2018, de comun acord cu cumparatorul, doreste ca acest contract de vanzare-cumparare sa se anuleze si imobilul sa revina la vanzator (la intreprindere individuala).

Vom vedea daca, in urma acestei operatiuni, imobilul va fi considerat nou si daca, avand in vedere art. 292 alin. (2) lit f), intreprinderea individuala va putea vinde imobilul scutit de TVA in 2018.

Iata raspunsul specialistului!

Potrivit art. 292 alin. (2) lit. f) punctul 3 din Codul fiscal,  livrarea unei constructii noi sau a unei parti din aceasta inseamna livrarea efectuata cel tarziu pana la data de 31 decembrie a anului urmator anului primei ocupari ori utilizari a constructiei sau a unei parti a acesteia, dupa caz, in urma transformarii.
 
Cu alte cuvinte, constructie noua nu inseamna constructie nou achizitionata. In aceasta situatie, imobilul este vechi (detinut din 2008).
 
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii

Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale

Vezi detalii

 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii


Potrivit art. 292 alin. (2) lit. f) punctul 4. din Codul fiscal,  o constructie noua cuprinde si orice constructie transformata sau parte transformata a unei constructii, daca costul transformarii, exclusiv taxa, se ridica la minimum 50% din valoarea constructiei sau a partii din constructie, exclusiv valoarea terenului, ulterior transformarii, respectiv valoarea inregistrata in contabilitate in cazul persoanelor impozabile care au obligativitatea de a conduce evidenta contabila si care nu aplica metoda de evaluare bazata pe cost in conformitate cu Standardele internationale de raportare financiara, sau valoarea stabilita printr-un raport de expertiza/evaluare, in cazul altor persoane impozabile.

Asadar, imobilul ar putea fi considerat nou daca in anul 2017 ar fi fost transformat, iar costul transformarii, exclusiv taxa, s-ar fi ridicat la minimum 50% din valoarea constructiei.
 
Avand in vedere ca nu este vorba despre o transformare, imobilul nu este considerat nou si se poate vinde in regim de scutire in 2018.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Daniel Crevelescu, economist.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Vanzare imobil in regim de scutire. Tratament TVA":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016