Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

TVA executare silita

de Infotva.ro la 07 Dec. 2010
Tags: tva, executare silita

Irina Coma, valabil la 07-Dec-2010Intrebare: In cursul executarii silite, societatea a cerut stingerea taxelor locale prin procedura de dare in plata, respectiv trecerea in proprietatea unitatii ...

Irina Coma, valabil la 07-Dec-2010

Intrebare: In cursul executarii silite, societatea a cerut stingerea taxelor locale prin procedura de dare in plata, respectiv trecerea in proprietatea unitatii administrativ teritoriale a unei cladiri. Cladirea este in proprietatea societatii din anul 2000, iar ultima reevaluare s-a facut in 2009. S-au respectat prevederile Normelor metodologice de aplicare a codului de procedura fiscala, art 163.

Pentru scoaterea din evidenta a cladirii, societatea trebuie sa emita factura cu TVA catre primarie? Nu este suficient procesul verbal de trecere in proprietatea primariei?

Pune si tu o intrebare Specialistilor in Fiscalitate
Detalii Click Aici


Raspuns:
Regimul de TVA la imobile este dat de art 141 alin.2 lit.f din Codul fiscal si normele metodologice de aplicare. Intrucat imobilul este vechi, in sensul Codului fiscal, fiind achizitionat de societatea dvs. din anul 2000, la vanzarea acestuia prin executare silita, nu se percepe TVA, operatiunea fiind scutita fara drept de deducere.

Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

Referitor la facturare, art 155 alin 1 din Codul fiscal, prevede exceptie de la emiterea facturii, in sensul  ca nu este obligatorie emiterea facturii pentru livrari de bunuri/prestari de servicii care sunt scutite fara drept de deducere. Redam mai jos prevederile acestui articol:

(1) Persoana impozabila care efectueaza o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, alta decat o livrare/prestare fara drept de deducere a taxei, conform art. 141 alin. (1) si (2), trebuie sa emita o factura catre fiecare beneficiar, cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei, cu exceptia cazului in care factura a fost deja emisa.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "TVA executare silita ":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016