Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Vanzare imobil. Regim TVA

de Infotva.ro la 25 Mai. 2010
Tags: vanzare imobil, tva

Vanzare imobil. Regim TVA Dana JingaIntrebare: In cazul in care vrem sa vindem oimobil (spatiu comercial), putem sa ne folosim de art. 141 alin. (2) lit. f din Codul fiscal in urmatoarea situatie: - ...

Vanzare imobil. Regim TVA
Dana Jinga

Intrebare: In cazul in care vrem sa vindem o imobil (spatiu comercial), putem sa ne folosim de art. 141 alin. (2) lit. f din Codul fiscal in urmatoarea situatie:

- cladirea (spatiu comercial) este inregistrata in contabilitate cu data de 10.01.1986
- cladirea (spatiu comercial) se afla la parterul unui bloc, iar pentru teren avem drept de folosinta din partea statului (terenul apartine statului) � suntem societate cooperativa
- in toti acesti ani nu s-a facut nicio modernizare la spatiu � doar reevaluarile obligatorii
- incepind cu anul 1998, spatiul comercial a fost inchiriat, iar pentru chirie s-a colectat TVA, la fel si pentru utilitati
- anul acesta vrem sa vindem cladirea (spatiul comercial)

Daca ne putem folosi de art. 141 alin. (2) lit. f din Codul fiscal, trebuie facuta o notificare la finante? Trebuie calculata ajustare TVA?

Acest articol este preluat din Portal Contabilitate.ro

Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii


Singurul loc unde toate intrebarile isi gasesc raspuns.
Convinge-te CLICK AICI

Conform art 141 alin (2) lit f din Legea 571/2003 sunt scutite de TVA "livrarea de constructii/parti de constructii si a terenurilor pe care sunt construite, precum si a oricaror altor terenuri. Prin exceptie, scutirea nu se aplica pentru livrarea de constructii noi, de parti de constructii noi sau de terenuri construibile.

O constructie noua cuprinde si orice constructie transformata astfel incat structura, natura ori destinatia sa au fost modificate sau, in absenta acestor modificari, daca costul transformarilor, exclusiv taxa, se ridica la minimum 50% din valoarea de piata a constructiei, exclusiv valoarea terenului, ulterior transformarii.

Avand in vedere ca aceasta cladire nu este o constructie noua din punct de vedere al conditiilor cuprinse in articolul mentionat mai sus, rezulta ca se aplica scutirea de TVA la vanzare.

Nu este nevoie de nici o notificare depusa la Finante.

Conform art. 141 alin. (3) din Codul fiscal, "orice persoana impozabila poate opta pentru taxarea operatiunilor scutite prevazute la art. 141 alin. (2) lit. f ". Optiunea se notifica organelor fiscale competente conform pct. 39 (3) din Normele metodologice de aplicare a Legii 571/2003.

Cladirea fiind achizitionata in anul 1986 (inainte de data aderarii), conform pct. 39 (7) din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal, pentru ajustarea TVA se aplica prevederile art. 161 pct. 8 si 9 din Legea 571/2003.

Ajustari de TVA nu trebuie calculate in nicio situatie, deoarece a fost depasita perioada de ajustare de 5 ani prevazuta de art. 161 alin. 8 si 9 din Legea 571/2003.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Vanzare imobil. Regim TVA ":
Rating:

Nota: 3.63 din 5 din 15 voturi




Comentarii 8 comentarii

Lazar Zoltan 2015-02-25 22:19:49

Buna ziua,

O societate a achizitionat in 2010 un imobil de la alta societate si a platit TVA 19%, iar deducerea TVAului se desfasoara pe 20 ani. Societatea nu a investit nimic, si nu a dedus nici o cheltuiala pe acest imobil, imobilul nu figureaza ca fiind folosit in scop de productie. Societatea doreste sa vanda imobilul in 2015 unei persoane fizice. Evident este interesul PF sa nu se aplice TVA. Care este procedura legala in acest caz, ce se intampla cu TVA-ul ramas deductibil pentru inca 16 ani la societate.
Va multumesc pentru ajutor.

Z

violeta mihalcea 2015-01-21 13:31:23

Detinem pe societate un spatiu comercial din 1979..pe care l-am inchiriat ...cu tva am depus la finante cerere pentru ca operatiunea de inchiriere sa fie supusa regimului de colectare tva Vrem sa vindem spatiul respectiv.Colectam sau nu tva?

Emi Stoicescu 2013-09-15 15:49:58

sunt o pers.fizica neautorizata care am fost executata silit de fisc prin aplicarea sechestrului pe un teren extravilan.Pretul de evaluare a terenului a fost stabilit la 32.000 lei,inclusiv TVA.
Intrebare : Pretul de pornire a licitatiei va fi 32.000 sau 25807 fara tva?.Cum se factureaza vanzarea in acest caz?
Va multumesc in cazul unui raspuns fundamentat .

andrei ceobanu 2013-01-29 16:15:46

va salut. as vrea sa vand o cladire ce este proprietatea unei persoane juridice spatiu comercial construita in 2004 unuia dintre asociati. pot beneficia de scutirea de tva? va multumesc

bogdan pasca 2012-12-06 22:22:54

Buna seara,am si eu o nelamurire pe care vfa rog respectuos sa mi-o clarificati.In cazul in care vrem sa vindem un imobil spatiu comercial, putem sa ne folosim de art 141 alin 2 lit f din Codul Fiscal, in urmatoarea situatie: cladirea spatiu comercial a fost cumparata in 04.04.2003; cladirea spatiu comercial se afla la parterul unui bloc iar pentru teren avem drept de folosinta din partea statului terenul apartine statului si a fost concesionat; inainte de cumparare destinatia acesatui spatiu era tot pentru spatiu comercial; de la cumparare nu s-a facut nicio modernizare in spatiu si nu s-a schimbat destinatia lui; dorim sa vindem acest spatiu si vrem sa stim daca putem sa ne prevalam de prevederile art mai sus mentionat daca suntem scutiti de tva la vinderea acestui spatiu comercial.va rugam sa ne raspundeti in cel mai scurt timp posibil.va multumesc anticipat.

Lucian 2012-02-27 12:52:29

Am achizitionat un spatiu de productie in 2007. Factura de achizitie a fos, pentu TVA, cu taxare inversa.
Acum vreu sa vand acest spatiu. Pot sa-l facturez fara TVA?
Va multumesc!

Adrian 2012-01-19 19:43:32

DeÈin un spatiu comercial la parterul unui bloc când am achiziÈionat acest spatiu l-am achiziÈionat cu TVA pe societate acum vreau sa-l vând unei alte societÄÈi, pot sa vând cu TVA ? DacÄ pot vreau sa îmi spuneti dacÄ societatea respectiva poate cere rambursarea de TVA aferente acestei achiziÈii.

Damian Mihaela 2011-11-22 12:33:14

La vanzarea unui imobil din 1992 , ce apartine unei societati comerciale , se poate aplica scutirea de TVA conform art. 141 ?
Multumesc si apreciez site-ul Dvs.

Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016