Atentie contabili!

Modificari importante privind scutirea de TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Livrare bunuri in UE de catre un neplatitor de TVA

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 21 Apr. 2020 Exclusiv
Tags: livrare bunuri, neplatitor de tva, cpd special de tva

O societate neplatitoare de TVA si fara a avea cod special de TVA poate livra bunuri catre o tara din UE? Vom lua de exemplu situatia unei societati care, initial, a fost platitoare de TVA, iar incepand cu luna 5 martie a optat pentru a iesi din evidenta platitorilor de TVA.

Expertul contabil, Mariana Prejbeanu, arata ca persoanele impozabile care au sediul activitatii economice in Romania au obligatia sa solicite inregistrarea speciala in scopuri de TVA conform art. 317 din Codul fiscal in urmatoarele cazuri:
 
a) realizeaza achizitii intracomunitare de bunuri a caror valoare depaseste plafonul de 10.000 euro (34.000 lei);
b) presteaza servicii care au locul in alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului din alt stat membru este persoana obligata la plata taxei conform echivalentului din legislatia altui stat membru al art. 307 alin. (2) din Codul fiscal;
c) achizitioneaza un serviciu de la un prestator, persoana impozabila stabilita in alt stat membru, servicii pentru care este obligata la plata taxei in Romania conform art. 307 alin. (2) din Codul fiscal;
d) livrari intracomunitare de bunuri realizate de catre persoanele impozabile care aplica regimul special pentru agricultor
 
In ceea ce priveste bunurile, persoana impozabila neplatitoare de TVA nu are obligatia sa solicite inregistrarea speciala in scopuri de TVA conform art. 317 din Codul fiscal in urmatoarele cazuri:

• livrari intracomunitare de bunuri;
Ajustarea TVA pas cu pas
Ajustarea TVA pas cu pas

Vezi detalii

Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate
Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate

Vezi detalii

Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile

Vezi detalii

• exporturi de bunuri (livrarea bunurilor din Romania intr-un stat din afara comunitatii);
• importuri de bunuri (livrarea bunurilor dintr-un stat extracomunitar in Romania);
• achizitiile intracomunitare de bunuri in limita plafonului anual de 34.000 de lei.
 
In concluzie, un neplatitor de TVA poate efectua o livrare intracomunitara de bunuri fara a fi nevoie sa obtina codul special de TVA.
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Livrare bunuri in UE de catre un neplatitor de TVA":
Rating:

Nota: 4.88 din 5 din 4 voturi





NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA
Atentie contabili!
Modificari importante privind scutirea de TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA Modificari importante privind scutirea de TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016