Atentie contabili!


Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Se pot cumula veniturile din chirii ale persoanelor fizice cu pensia anticipata partial, incepand din anul 2022?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Redactia Infotva la 03 Ian. 2022 Exclusiv
Se pot cumula veniturile din chirii ale persoanelor fizice cu pensia anticipata partial, incepand din anul 2022?
Tags: pensie anticipata, persoane fizice, venituri din chirii

Se pot cumula veniturile din chirii ale persoanelor fizice cu pensia anticipata partial, incepand din anul 2022? Multumesc.

Raspunsul consilierului juridic Rodica Mantescu: 

public de pensii, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care a intervenit una dintre urmatoarele cauze:
b) pensionarul, beneficiar al unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate partiale, realizeaza venituri lunare aflandu-se in una dintre situatiile prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. a) si b) sau pct. II;
La art. 6 alin. (1) pct. I lit. a) si b) sau pct. II                                 
I. a) persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca;
b) functionarii publici;
II. persoanele care isi desfasoara activitatea in functii elective sau care sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, in conditiile prezentei legi, cu cele ale persoanelor prevazute la pct. I;
Pensia anticipata nu poate fi cumulata cu veniturile mentionate la pct. I si II de mai sus printre care nu sunt mentionate si veniturile din chirii.
Astfel cum se poate observa, realizarea veniturilor din chirii nu suspenda plata pensiei anticipate.
De aceea apreciem ca pensia anticipata poate fi cumulata cu veniturile din chirii.
Prevederile legale citate au fost aplicabile si in anul 2021 si se aplica in anul 2022 daca nu intervine o modificare a acestora.
In prezent, pentru anul 2022 nu am identificat o modificare a prevederilor legale citate in sensul de a nu mai putea fi cumulate veniturile din chirii cu pensia anticipata.



Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal. Afla AICI cum poti beneficia si tu de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
Redactia Infotva de Redactia Infotva
Redactia InfoTVA are un colectiv de 3 autori specializati din domeniul fiscal. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de aplicarea regimului TVA, intocmirea corecta a facturilor, depunerea declaratiilor si obligatiile fiscale care le revin angajatorilor. Explicam in mod detaliat modificarile aparute si oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene!

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Se pot cumula veniturile din chirii ale persoanelor fizice cu pensia anticipata partial, incepand din anul 2022?":
Rating:

Nota: 4.83 din 5 din 3 voturi





Modificari TVA aparute in 2022. Top 6 Studii de caz

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"Modificari TVA aparute in 2022. Top 6 Studii de caz" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]

Atentie contabili!

Modificari TVA aparute in 2022. Top 6 Studii de caz Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"Modificari TVA aparute in 2022. Top 6 Studii de caz"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016