Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Taxare inversa servicii non-UE

de InfoTva.ro la 30 Ian. 2012 Exclusiv
Tags: legea 74/1993, tva, taxare inversa

Intrebare: O societate din Romania primeste o factura dintr-un stat non-UE (Emirate) pentru o lucrare efectuata intr-o tara din Uniunea Europeana. Societatea din Romania nu are reprezentanta in celalalt stat membru UE. Aceasta detine, in schimb, un certificat de rezidenta fiscala de la firme din statul non-UE.


Se va aplica taxarea inversa la aceasta factura? Unde se va inregistra in 300? Se retine si se plateste taxa de rezidenta fiscala?


Raspuns:

In situatia in care factura primita nu are inscris TVA, serviciul este impozabil in Romania, aplicandu-se regulile generale de la art 133 alin 2 din Codul fiscal , conform caruia persoana obligata la plata TVA este beneficiarul, persoana impozabila. In aceste conditii, societatea din Romania este persoana obligata la plata TVA, conform art 150 alin 2  si va efectua plata TVA prin taxare inversa (4426 = 4427) conform art 157 alin 2, inscriind operatiunea la rd 7 si 19 in Decontul de TVA.

In situatia in care factura primita are TVA inscris, atunci operatiunea este neimpozabila in Romania, nu se face taxarea inversa sis e declaar in Decontul de TVA la rd 24.

In ceea ce priveste impozitul pe veniturile nerezidentilor, in conditiile in care detineti Certificatul de rezidenta fiscala, nu veti retine la sursa impozit pe venit, ci veti aplica prevederile Conventiei de evitare a dublei impuneri ratificata prin Legea 74/1993, art. 7, conform caruia, veniturile obtinute de societatea din emirate sunt impozabile numai in Emirate.
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor 2019
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor 2019

Vezi detalii

Modele editabile pentru Calculatia Costurilor
Modele editabile pentru Calculatia Costurilor

Vezi detalii

Examenul de consultant fiscal. Grile si temeiuri legale 2019
Examenul de consultant fiscal. Grile si temeiuri legale 2019

Vezi detalii



"ART. 7
    Profiturile intreprinderii

1.    Profiturile unei intreprinderi a unui stat contractant sunt impozabile numai in acest stat contractant, in afara de cazul cand intreprinderea exercita activitatea in celalalt stat contractant printr-un sediu permanent situat acolo. Daca intreprinderea exercita activitatea sa in acest mod, profiturile intreprinderii pot fi impuse in celalalt stat, dar numai acea parte din ele care este atribuibila acelui sediu permanent."

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Taxare inversa servicii non-UE":
Rating:

Nota: 4.13 din 5 din 4 voturi




Comentarii 2 comentarii

Coman Mioara 2014-04-24 19:30:45

o SC platitoare de TVA cu sediul in Romania,presteaza servicii de lucrari autostrazi in Moldova.Va rog sa-mi spuneti cum inregistrez facturile primite din Moldova cum ar fi cazarea,benzina,etc daca nu au inscrise TVA pe factura? Locul prestarii de serv. pt SC este in Moldova si eu facturez fara TVA,conf art 133 alin 2 Cod Fiscal.Problema este ca nu stiu cum sa procedez cu aceste facturi din Moldova.La ce pozitie din decont ar trebui inscrise si cum fac nota contabila.Firma din Romania trebuie sa plateasca tva?

va multumesc

Mirela Nicola 2012-03-22 05:37:09

Va solicit ajutorul in urmatoarea situatie:
o SC de constructii cu sediul in Romania, platitoare de TVA, subcontracteaza o lucrare de la o alta SC cu sediul in Romania, la fel platitoare de TVA, ambele inregistrate in ROI. Aceasta lucrare va fi prestata pe teritoriul Serbiei. Intrebare: Se pot factura aceste servicii fara TVA, mai trebuiesc indeplinite si alte conditii? Este considerat in acest caz locul prestarii ca fiind locul in care beneficiarul are sediul activitatii economice sau sediul fix? Este aceasta prestare de servicii considerata a fi intracomunitara?
Va multumesc anticipat pt raspunsul d-stra!

Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016