Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Se colecteaza TVA pentru contravaloarea bunurilor furate?

de Infotva.ro la 12 Aug. 2008
Tags: tva, colectare tva

Prin H.G. nr. 1579/2007 reprezentand ultima modificare a normelor de aplicare ale Codului fiscal aprobate prin H.G. nr. 44/2004, bunurile furate sunt definite ca bunuri lipsa din gestiune, ...

Prin H.G. nr. 1579/2007 reprezentand ultima modificare a normelor de aplicare ale Codului fiscal aprobate prin H.G. nr. 44/2004, bunurile furate sunt definite ca bunuri lipsa din gestiune, neimputabile, pentru care persoana inregistrata in scopuri TVA poate justifica lipsa acestora pe baza documentului “dovada constatarii furtului”.

Intrebarea care se pune in mod frecvent este :
Se colecteaza TVA pentru contravaloarea bunurilor furate?

Raspunsul poate fi: Nu!
Contravaloarea bunurilor furate nu se supune taxarii cu TVA colectata doar in situatia in care acele bunuri au fost asigurate si exista documentul pentru dovada .

Pentru a nu fi taxati cu TVA, documentul justificativ “dovada constatarii furtului” trebuie intocmit doar de catre organele de politie. Asa cum se poate constata, detinerea acestui document nu este suficienta.

Mai trebuie indeplinita o conditie: documentul eliberat de politie trebuie acceptat de societatea de asigurari a bunurilor respective.

Raspunsul poate fi: Da!
Doar in situatia in care nu se prezinta documentul pentru dovada furtului, lipsa bunurilor neimputabile se considera operatiune asimilata unei livrari de bunuri. Din acest motiv, in situatia in care pentru acel bun constatat lipsa s-a exercitat initial dreptul de deducere a TVA la momentul achizitiei, productiei sau cumpararii, trebuie colectata TVA la momentul constatarii lipsei acelui bun.

In situatia in care aveti dovada furtului eliberata de politie, dar nu aveti asigurare, operatiunea reprezinta o livrare de bunuri pentru care se colecteaza TVA prin formula contabila

Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri
Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri

Vezi detalii

Totul despre controlul TVA
Totul despre controlul TVA

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

          635              4427

De ce avem doua alternative pentru o singura intrebare ?
Deoarece acest tratament fiscal al bunurilor furate aplicabil cu data de 1 ianurie 2008 a fost impus de prevederile art. 21 din Codul fiscal referitor la determinarea profitului impozabil.

Prin alineatul 4, litera c sunt considerate nedeductibile din punct de vedere fiscal “cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale constatate lipsa din gestiune ori degradate, neimputabile, pentru care nu au fost incheiate contracte de asigurare, precum si taxa pe valoarea adaugata aferenta, daca aceasta este datorata potrivit prevederilor titlului VI”.

Astfel, pana la data de 31 decembrie 2007, inclusiv, a lipsit aceasta prevedere din titlul VI referitoare la existenta contractelor de asigurare. Acest fapt a impus inserarea acestei prevederi in legislatia fiscala cu privire la TVA din titlul VI al Codului fiscal.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Se colecteaza TVA pentru contravaloarea bunurilor furate?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016