Atentie contabili!

Modificari importante privind scutirea de TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Regim TVA pentru facturi primite si emise la momentul anularii codului de TVA

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 19 Sep. 2019 Exclusiv
Tags: anulare tva, regim tva, codul fiscal

Unei societati i-a fost anulat codul de TVA. In registrul persoanelor impozabile in scopuri de TVA conform art 316 din codul fiscal societatea apare cu urmatoarele informatii: Data inregistrarii in scopuri de TVA 01.01.2018. Data anularii inregistrarii in scopuri de TVA 27.08.2019 Anularea inregistrarii in scopuri de TVA a fost operata in data de: 06.09.2019. Temeiul legal al anulaii inregistrarii in scopuri de TVA: Art. 316 alin (11) lit. c) Conform articolului 316 alin 15 din codul fiscal.

De aici se intelege ca pentru tot ce se cumpara pana la data de 26.08.2019 (inclusiv) se poate deduce TVA-ul, si tot ce se vinde-factureaza pana la data de 05.09.2019 (inclusiv) se factureaza ca si cum ar fi platitori de TVA?
 

Specialistul raspunde


Potrivit art. 316 alin. (15) din Codul fiscal, anularea inregistrarii in scopuri de TVA produce la furnizor/prestator efectele prevazute la art. 11 alin. (6) si (8) de la data prevazuta la alin. (11) si in cazul beneficiarului produce efectele prevazute la art. 11 alin. (7) si (9) din ziua urmatoare datei operarii anularii inregistrarii in Registrul persoanelor impozabile a caror inregistrare in scopuri de TVA conform art. 316 a fost anulata.
 
Potrivit art. 316 alin. (11) lit. c) din Codul fiscal, anularea codului de TVA produce efecte la furnizor, in cazul dumneavoastra, de la data comunicarii deciziei de anulare de catre organele fiscale competente. Deci de la data de 27.08.2019 nu mai puneteti deduce TVA aferenta achizitiilor efectuate.
 
Avand in vedere ca in cazul beneficiarului produce efectele prevazute la art. 11 alin. (7) si (9) din ziua urmatoare datei operarii anularii inregistrarii in Registrul persoanelor impozabile a caror inregistrare in scopuri de TVA, opinia mea este ca emiteti facturi normal pana pe data de 06.09.2019, beneficiarul avand dreptul sa deduca acel TVA (abia din ziua urmatoare datei operarii anularii beneficiarul pierde dreptul de deducere).
 
Caietul Seminarului National de Fiscalitate si Contabilitate
Caietul Seminarului National de Fiscalitate si Contabilitate

Vezi detalii

Ghidul practic al contabilitatii in 2020
Ghidul practic al contabilitatii in 2020

Vezi detalii

Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate
Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate

Vezi detalii

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
 
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Regim TVA pentru facturi primite si emise la momentul anularii codului de TVA":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA
Atentie contabili!
Modificari importante privind scutirea de TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA Modificari importante privind scutirea de TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016