Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Regim TVA. Cum procedam pentru refacturare costuri aferente chiriasului?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 10 Feb. 2014 Exclusiv
Tags: tva, refacturare costuri, livrare bunuri, cheltuieli accesorii, scutirile, cheltuiala accesorie

Refacturarea unor costuri presupune urmarea unei proceduri standard, modalitatea urmand sa fie prezentata si de noi prin cele de mai jos. Pornim, asadar, de la cazul unei firme (X) care primeste de la o alta societate (Y), neplatitoare de TVA, factura cu servicii intretinere instalatii gaz in fiecare luna (120 lei, suma facturata fara TVA).



Firma X refactureaza 5% din contravaloarea acestei sume firmei Z care este chirias, astfel ca vom stabili daca X refactureaza catre Z cu TVA.

Conform normelor de aplicare a art. 137 din Codul fiscal, orice cheltuieli accesorii efectuate de persoana care realizeaza o livrare de bunuri sau o prestare de servicii se includ in baza de impozitare a taxei pe valoarea adaugata, chiar daca fac obiectul unui contract separat.

CHELTUIELILE ACCESORII nu reprezinta o tranzactie separata, ci sunt parte componenta a livrarii/prestarii de care sunt legate, urmand aceleasi reguli referitoare, printre altele, la locul livrarii/prestarii, cotele, scutirile ca si livrarea/prestarea de care sunt legate.
 
In concluzie consideram ca acest cost este o cheltuiala accesorie si regimul TVA aplicat la refacturare este acelasi cu cel aplicat operatiunii de inchiriere.
 
EXCEPTIE face cazul in care acest cost este stipulat distinct in contractul de inchiriere
ca nefiind parte componenta a pretului de inchiriere si poate fi considerat drept o suma achitata in numele si in contul chiriasului. In acest caz se aplica structura de comisionar iar refacturarea se va face cu TVA 24%.
PFA: Contributii, taxe, impozite, deduceri
PFA: Contributii, taxe, impozite, deduceri

Vezi detalii

Manualul mijloacelor fixe
Manualul mijloacelor fixe

Vezi detalii

Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile

Vezi detalii



Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Regim TVA. Cum procedam pentru refacturare costuri aferente chiriasului?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016