Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Achizitie servicii de punere la dispozitie de personal. Tratament TVA

de InfoTva.ro la 30 Ian. 2018
Tags: tva, tratament tva

In analiza de mai jos, o societate presteaza servicii aviatice (transport avion de pasageri) in afara Romaniei. Pilotii avioanelor sunt asigurati de o societate din Dubai care le plateste acestora toate drepturile salariale si cheltuielile aferente, emitand o factura de prestari servicii catre societatea din Romania in baza unui contract.

Vom vedea daca pentru aceasta factura de prestari servicii din Dubai se declara si plateste TVA in Romania.

Iata raspunsul specialistului!

Nu conteaza ce servicii presteaza societatea, ci ce servicii primeste, si anume servicii de punere la dispozitie de personal.

De asemenea, nu conteaza ca pilotii sunt persoane din UE deoarece societatea are relatiile comerciale (primeste serviciile) cu societatea din Dubai, nu direct cu persoanele fizice respective.
 
In aceste conditii, beneficiarul serviciilor fiind societatea din Romania, locul prestarii acestor servicii este in Romania (achizitie de servicii non-UE) si, ca atare, serviciile vor fi impozabile/taxabile in Romania prin indeplinirea celor 4 conditii cumulative de la art. 268 alin. 1 din Codul fiscal.
 
Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii

 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii


Persoana obligata la plata TVA va fi societatea din Romania in calitate de beneficiar conform art. 307 alin. 2 din Codul fiscal, care o putea achita in regim de taxare inversa, prin evidentierea taxei in decontul de TVA (formular 300) atat ca taxa colectata, cat si ca taxa deductibila conform art. 326 alin. 2 din Codul fiscal. Daca societatea din Romania nu este inregistrata in scopuri de TVA, va plati taxa prin intermediului decontului special de TVA (formular 301) conform art. 326 alin. 1 coroborat cu art. 324 alin. 1 lit. d din Codul fiscal.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Constanta Popa, economist.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Achizitie servicii de punere la dispozitie de personal. Tratament TVA":
Rating:

Nota: 3.33 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016