Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Legea sponsorizarii: Implicatii fiscale in cazul sponsorizarii unei persoane fizice

de InfoTva.ro la 28 Nov. 2019 Exclusiv
Tags: sponsorizare, legea sponsorizarii, deduceri fiscale

Ce implicatii fiscale exista in cazul unei societati care doreste sa sponsorizeze o persoana fizica? Ce conditii trebuie respectate? Despre acest subiect va vorbi unul dintre specialistii nostri in ceea ce urmeaza.

Dorim sa sponsorizam o persoana fizica cu 500 de euro pentru a scrie si lansa o carte. Persoana fizica va imprima sigla companiei pe coperta cartii. Intrebarea este ce implicatii are societatea? Trebuie sa facem retinere la sursa pentru venitul persoanei fizice? Multumesc.
 
Expertul nostru arata, pentru Portal Codul Fiscal, ca operatiunea de sponsorizare este reglementata de prevederile Legii nr. 32/1994, cu modificarile ulterioare, care prevad la art. 1 ca sponsorizarea reprezinta ”actul juridic prin care doua persoane convin cu privire la transferul dreptului de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare pentru sustinerea unor activitati fara scop lucrativ desfasurate de catre una dintre parti, denumita beneficiarul sponsorizarii.”
 
Sponsorul poate fi orice persoana fizica sau juridica romana (platitoare de impozit pe profit sau de impozit pe veniturile microintreprinderilor) sau din strainatate.
 
La alin. (4) din Legea sponsorizarii este prevazut ca poate fi sponsorizata orice persoana juridica sau fizica (in conditiile expres prevazute) care ”desfasoara sau urmeaza sa desfasoare o activitate cu caracter direct umanitar, filantropic, cultural, artistic, educativ, stiintific, religios, sportiv sau care este destinata protectiei drepturilor omului si educatiei civice ori calitatii mediului inconjurator.”
 
Sponsorizarea se efectueaza in baza unui contract care se incheie in forma scrisa, cu specificarea obiectului, valorii si duratei sponsorizarii, precum si a drepturilor si obligatiilor partilor.
 
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii

Ghid GDPR pentru asociatiile de proprietari
Ghid GDPR pentru asociatiile de proprietari

Vezi detalii

Contabilitate manageriala
Contabilitate manageriala

Vezi detalii

In ceea ce priveste recunoasterea cheltuielilor cu sponsorizarea si, implicit scaderea sumelor respective atunci cand se determina rezultatul fiscal, prevederile Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile ulterioare, stabilesc ca sumele de aceasta natura inregistrate in evidenta contabila sunt nedeductibile la determinarea rezultatului fiscal, dar ele pot diminua impozitul pe profit calculat, in limita minima dintre 0,75% din cifra de afaceri si 20% din impozitul pe profit datorat (art. 25 alin. (4) lit. i) din Codul fiscal, cu modificarile ulterioare).
 
In cazul prezentat de dumneavoastra, respectiv acordarea unei sume de bani unei persoane fizice pentru facilitarea scrierii unei lucrari, va reamintim ca art. 4, lit. d) din Legea sponsorizarii mentioneaza ca poate fi beneficiar al sponsorizarii ”orice persoana fizica cu domiciliul in Romania a carei activitate in unul dintre domeniile prevazute la lit. a) este recunoscuta de catre o persoana juridica fara scop lucrativ sau de catre o institutie publica ce activeaza in domeniul pentru care se solicita sponsorizarea.”
 
Fata de situatia prezentata de dumneavoastra consideram ca adecvata ar fi incheierea unui act de mecenat, in forma autentica (autentificat la notar) care sa aiba specificat obiectul, durata si valoarea acestuia. Potrivit dispozitiilor Legii sponsorizarii nr. 32/1994, cu modificarile si completarile ulterioare, ”…mecenatul este un act de liberalitate prin care o persoana fizica sau juridica, numita mecena, transfera, fara obligatie de contrapartida directa sau indirecta, dreptul sau de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare catre o persoana fizica, ca activitate filantropica cu caracter umanitar, pentru desfasurarea unor activitati in domeniile: cultural, artistic, medico-sanitar sau stiintific - cercetare fundamentala si aplicata.”
 
In cazul mecenatului, beneficiarul nu are obligatia de a aminti compania/persoana care l-a sprijinit.
 
Daca operatiunea poate sa nu se finalizeze cu editarea unei carti scrise de persoana fizica, poate optati pentru incheierea unui contract de sponsorizare cu o organizatie nonprofit, care la randul ei sa doneze banii respectivi autorului. In acest caz va sunt aplicabile prevederile art. 25, alin. (4), lit. i).
 
Incepand cu data de 1 aprilie 2019 in Codul fiscal a fost introdusa obligativitatea ca la data incheierii contractului de sponsorizare beneficiarii sponsorizarii sa fie inscrisi in Registrul entitatilor/unitatilor de cult, pentru care se acorda deduceri fiscale (prevederea art. 25 alin (4) lit. i) coroborata cu cele ale art. 25, alin. (4 indice 1) din Codul fiscal).
 
Pentru banii primiti de la ONG-ul cu care ati incheiat contractul de sponsorizare sau direct de la dumneavoastra sub forma de mecenat, persoana fizica beneficiara nu datoreaza impozit pe venit (art. 62, lit. l) din Codul fiscal).
 
”In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sunt impozabile:
 
…….
 
l) sumele sau bunurile primite sub forma de sponsorizare sau mecenat, conform legii;

Afla AICI cum poti beneficia si tu de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Legea sponsorizarii: Implicatii fiscale in cazul sponsorizarii unei persoane fizice":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"Modificarile TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"Modificarile TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016