Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Cum facturam corect operatiunea de vanzare a unei cladiri vechi catre o persoana fizica?

de InfoTva.ro la 02 Mar. 2012 Exclusiv
Tags: facturare vanzare imobil, tva, factura

O societate are in patrimoniu o cladire dobandita prin contract de vanzare-cumparare in 2001 de la o persoana fizica. Cladirea urmeaza sa fie vanduta patronului, persoana fizica, prin contract de vanzare-cumparare. Vom stabili prin raspunsul urmator daca operatiunea intra in sfera de aplicare TVA si daca factura se va intocmi cu TVA.



Raspuns:

Operatiunea de vanzare a unei cladiri vechi intra in sfera de aplicare a TVA, daca vanzatorul este o persoana impozabila. In temeiul art. 141 alin. 2 lit. f din Codul fiscal , vanzarea - livrarea - unei cladiri vechi este o operatiune scutita de TVA, in masura in care cladirea nu poate fi considerata o constructie noua datorita transformarilor sau modernizarilor aduse acesteia (de mentionat ca si operatiunile scutite sunt considerate operatiuni impozabile, adica in sfera de aplicare a TVA - art. 126 alin. 9 lit. c din Codul fiscal ).

Persoana impozabila vanzatoare poate opta insa pentru taxarea operatiunii, daca doreste acest lucru, in conformitate cu prevederile art. 141 alin. 3 din Codul fiscal si ale pct. 39 din Normele metodologice de aplicare, dar ne indoim ca se doreste acest lucru, in conditiile in care cumparatorul este o persoana fizica neimpozabila, care nu-si va putea deduce eventuala taxa facturata. Daca nu s-a optat pentru taxare, fie se emite o factura fara TVA, fie nu se mai emite nicio factura, avand in vedere ca pentru operatiunile scutite fara drept de deducere nu este obligatorie intocmirea facturii, conform pct. 69 alin. 2 din Normele metodologice date in aplicarea art. 155 din Codul fiscal.
 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii

GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor
GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii



Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Cum facturam corect operatiunea de vanzare a unei cladiri vechi catre o persoana fizica?":
Rating:

Nota: 3.67 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016