Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Achizitie intracomunitara. Inregistrarea in ROI si perioada fiscala. Ce obligatii se mentin?

de InfoTva.ro la 14 Nov. 2017 Exclusiv
Tags: perioada fiscala, roi, tva, achizitii intracomunitare

In analiza de mai jos, avem o firma platitoare de TVA trimestrial care face o achizitie intracomunitare in luna noiembrie 2017. Vom vedea daca mai era necesara inscrierea in ROI anterior achizitiei, precum si ce obligatii are acum din punct de vedere al schimbarilor de vector/declarative.

Iata raspunsul specialistului:
 
Prevederile referitoare la Registrul operatorilor intracomunitari (ROI) cuprinse in cadrul articolul 329 din Codul fiscal (Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal) au fost abrogate de pct. 38 al art. I din OUG nr. 84 din 16 noiembrie 2016, publicata in Monitorul Oficial nr. 977 din 6 decembrie 2016. Asadar, nu mai este necesara inscrierea in ROI anterior achizitiei intracomunitare.
 
Avand in vedere ca perioada fiscala utilizata pentru declararea TVA este trimestrul si ca firma face o achizitie intracomunitara in luna noiembrie 2017, se disting doua cazuri:
 
a) daca avem de-a face cu o achizitie intracomunitara de bunuri - sunt aplicabile prevederile art. 322 alin. (7) din Codul fiscal.
 
Astfel, pentru persoana impozabila care utilizeaza trimestrul calendaristic ca perioada fiscala si care efectueaza o achizitie intracomunitara de bunuri taxabila in Romania, perioada fiscala devine luna calendaristica incepand cu:  
 
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii

1) prima luna a unui trimestru calendaristic, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare de bunuri intervine in aceasta prima luna a respectivului trimestru;  
2) a treia luna a trimestrului calendaristic, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare de bunuri intervine in a doua luna a respectivului trimestru. Primele doua luni ale trimestrului respectiv vor constitui o perioada fiscala distincta, pentru care persoana impozabila va avea obligatia depunerii unui decont de taxa conform art. 323 alin. (1) din Codul fiscal;  
3) prima luna a trimestrului calendaristic urmator, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare de bunuri intervine in a treia luna a unui trimestru calendaristic.  
 
Persoana impozabila care este obligata sa isi schimbe perioada fiscala trebuie sa depuna o declaratie de mentiuni (092) la organul fiscal competent, in termen de maximum 5 zile lucratoare de la finele lunii in care intervine exigibilitatea achizitiei intracomunitare care genereaza aceasta obligatie, si va utiliza ca perioada fiscala luna calendaristica pentru anul curent si pentru anul urmator. Daca in cursul anului urmator nu efectueaza nicio achizitie intracomunitara de bunuri, persoana respectiva va reveni la trimestrul calendaristic drept perioada fiscala. In acest sens va trebui sa depuna o noua declaratie de mentiuni.
 
Astfel, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare de bunuri intervine in luna noiembrie 2017, va incadrati la cazul prezentat la punctul 2).
 
b) daca avem de-a face cu o achizitie intracomunitara de servicii - nu se modifica perioada fiscala din trimestriala in lunara.
 
Achizitiile intracomunitare trebuie declarate atat in decontul de TVA, cat si in declaratia recapitulativa D390, indiferent daca sunt de bunuri sau de servicii (difera randurile pe care se declara cele doua operatiuni).
 
Important de retinut: perioada de raportare pentru formularul D394 este perioada fiscala declarata pentru depunerea decontului de taxa pe valoarea adaugata.
 
 
Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Andrei Zainea - Consultant fiscal
 
 
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Achizitie intracomunitara. Inregistrarea in ROI si perioada fiscala. Ce obligatii se mentin?":
Rating:

Nota: 4 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016