Atentie contabili!

Modificari importante privind scutirea de TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Deducerea TVA inscrisa in facturile furnizorilor intracomunitari

de Infotva.ro

de Infotva.ro la 14 Aug. 2008
Tags: tva, deducere tva

Cu ocazia deplasarilor in scop de afaceri cu parteneri in state membre, trecem prin fata magazinelor si din vitrine ne tenteaza anumite produse electronice performante: un laptop, o camera video, un ...

Cu ocazia deplasarilor in scop de afaceri cu parteneri in state membre, trecem prin fata magazinelor si din vitrine ne tenteaza anumite produse electronice performante: un laptop, o camera video, un telefon mobil mai sofisticat, etc.

Intram in magazin si cumparam. Ni se elibereaza un bon emis de casa de marcat si, in cel mai fericit caz, factura. Aceleasi reguli sunt aplicabile si in statele membre: in magazine bunurile sunt la pret cu amanuntul, deci cuprind si taxa pe valoarea adaugata la cota standard aplicabila in statul respectiv.

Cand ajungem in Romania, la sediul firmei noastre, in timp ce facem decontul pentru justificarea avansului primit la plecarea in delegatie, ne uitam mai atent pe factura si observam ca in pretul produsului a intrat si taxa. Suma este relativ mica, dar cu toate acestea ne gandim ca nu ar fi rau daca am exercita dreptul de deducere.

Ne punem trei intrebari:
1) se poate exercita dreptul de deducere a TVA inscrisa pe o factura emisa de un vanzator stabilit intr-un stat membru ?

Nu!
De ce ?
Legislatia fiscala din Romania nu ne permite acest fapt chiar daca bunul achizitionat este destinat realizarii de operatiuni taxabile pe teritoriul Romaniei.

Astfel, exercitarea dreptului de deducere a TVA se poate indeplini doar daca sunt respectate cumulativ doua conditii:

1. factura emisa cuprinde toate informatiile impuse prin art. 155 alin. (5);

Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica

Vezi detalii

Caietul Seminarului National de Fiscalitate si Contabilitate
Caietul Seminarului National de Fiscalitate si Contabilitate

Vezi detalii

Ajustarea TVA pas cu pas
Ajustarea TVA pas cu pas

Vezi detalii

2. bunurile achizitionate sunt destinate realizarii de operatiuni taxabile.

Deoarece factura emisa de prestatorul din statul comunitar nu cuprinde informatiile impuse prin art. 155 alin. (5), nu aveti dreptul sa deduceti suma TVA inscrisa pe factura.

Retineti faptul ca nu se poate deduce TVA inscrisa pe o factura de achizitie bunuri si servicii emisa de un furnizor situat in comunitate sau intr-un stat tert deoarece legislatia fiscala din Romania permite doar exercitarea dreptului de deducere a TVA inscrisa pe o factura emisa de un furnizor/prestator stabilit in Romania, si inregistrat ca platitor de TVA in Romania.

2) se considera operatiunea o achizitie intracomunitara de bunuri ?
Nu!

De ce ?
Cumpararea unui bun dintr-un magazin aflat pe teritoriul unui stat membru nu se poate considera o operatiune de achizitie intracomunitara de bunuri pe teritoriul Romaniei.

De ce ?
Deoarece nu exista relatia de transport prin care se face dovada ca acel calculator a fost transportat dintr-un stat membru in Romania.

Achizitia intracomunitara de bunuri este definita prin articolul 1301, alineatul 1 din Codul fiscal si reprezinta "obtinerea dreptului de a dispune, ca si un proprietar, de bunuri mobile corporale expediate sau transportate la destinatia indicata de cumparator, de catre furnizor, de catre cumparator sau de catre alta persoana, in contul furnizorului sau al cumparatorului, catre un stat membru, altul decat cel de plecare a transportului sau de expediere a bunurilor."

Nota:
Deoarece nu se incadreaza la achizitie intracomunitara, operatiunea nu se taxeaza in Romania, motiv pentru care nu se efectueaza inregistrarea contabila

                  4426                                     4427.

Cumpararea bunului este considerata o achizitie neimpozabila in Romania pentru care se creaza o coloana distincta in jurnalul pentru cumparari al carui total se preia la randul 19 din formularul de decont de TVA, cod 300 aprobat prin O.M.E.F. nr. 94/2008 utilizat pentru operatiunile realizate incepand cu luna ianuarie 2008.

Randul 19 din decont se refera la "achizitii de bunuri neimpozabile" .
In evidenta contabila, bunul achizitionat se inregistreaza la valoarea totala inscrisa in factura emisa de vanzatorul din statul membru, valoare formata din doua elemente: baza de impozitare si TVA aferenta .

3) se raporteaza operatiunea prin formularul "Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile intracomunitare de bunuri", cod 390 ?

Nu!
De ce ?
Deoarece pentru cumparatorul din Romania operatiunea nu este o achizitie intracomunitara asa cum nici pentru vanzatorul din statul membru operatiunea nu reprezinta o livrare intracomunitara de bunuri.

Autor: Infotva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Deducerea TVA inscrisa in facturile furnizorilor intracomunitari":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA
Atentie contabili!
Modificari importante privind scutirea de TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA Modificari importante privind scutirea de TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016