Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Este deductibil TVA-ul la bunuri acordate ca avantaj in natura la salariati?

de InfoTva.ro la 31 Iul. 2012 Exclusiv
Tags: tva, omfp 3055/2009, bunuri, avantaj natura, produse

Vom vedea, in cele ce urmeaza, in ce masura TVA-ul aferent unei facturi cu produse care vor fi oferite ca avantaje in natura prin impozitare la salariu este considerat deductibil. Mentionam ca factua este emisa pe societate de catre furnizori diversi.

Raspuns:

In opinia noastra TVA aferent acestor achizitii, nu este deductibila, deoarece nu corespunde nici unei situatii fiscale ce ar permite deducerea, situatii enumerate punctual de art. 145 din Codul fiscal. Avem in vedere ca orice persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA poate deduce TVA de la achizitiile efectuate in scopul realizarii unor activitati economice taxabile de la care v-a colectat TVA, sau pentru activitati economice scutite de TVA cum sunt livrari intracomunitare si exporturi.
 
In plus, daca societatea dvs ar deduce TVA la achizitie, ar avea obligatia sa colecteze TVA la data la care ar preda bunurile respective catre salariati conform art. 128 alin. (4) lit. b) din Codul fiscal, ce considera acesta activitate, prin efectul legii, o livrare de bunuri in sfera TVA.
 
In acest caz TVA de la achizitie, reprezinta o componenta a costului de achizitie a bunurilor acordate in natura, conform pct. 51 din OMFP 3055/2009, privind contabilitatea, deoarece este o taxa nerecuperabila la nivelul societatii comerciale.
 
La stabilirea avantajului in natura impozabil cu impozitul pe venitul din salarii, la persoana fizica, valoarea sumei impozabile reprezentata de bunurile acordate in mod gratuit, va cuprinde si TVA devenit nedeductibil.
 
Modele editabile pentru Calculatia Costurilor
Modele editabile pentru Calculatia Costurilor

Vezi detalii

Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor 2019
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor 2019

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii


Acest lucru rezulta nu numai din cadrul normativ amintit anterior dar si din faptul ca daca aceiasi persoana fizica ar fi achizitionat aceleasi bunuri, la decontarea platilor ar fi achitat si TVA fara sa aiba un drept de deducere, pentru ca nu este persoana impozabila din punctul de vedere al TVA.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Este deductibil TVA-ul la bunuri acordate ca avantaj in natura la salariati?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016