Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Livrare locala catre un partener din UE. Ce regim TVA aplicam?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 01 Mar. 2012 Exclusiv
Tags: tva, codul fiscal, livrari intracomunitare

O societate executa anumite produse pentru un partener UE. Acesta plateste matrita pe baza facturii emise de societate, dar o lasa la dispozitia firmei pentru executia pieselor pentru care au achizitionat matrita. Piesele sunt livrate in UE cu factura si CMR. Clientul poate sa ceara sa fie livrata la sediul din UE sau sa renunte la ea din cauza faptului ca e uzata si costul trasnportului este prea mare. Ce regim TVA se aplica?



Raspuns:

Potrivit prevederilor art. 128 alin. (9) din Codul fiscal , livrarea intracomunitara reprezinta o livrare de bunuri, in intelesul alin. (1), care sunt expediate sau transportate dintr-un stat membru in alt stat membru de catre furnizor sau de persoana catre care se efectueaza livrarea ori de alta persoana in contul acestora.

Potrivit prevederilor art. 143 alin. (2) lit. a din Codul fiscal , sunt scutite de TVA livrarile intracomunitare de bunuri catre o persoana care ii comunica furnizorului un cod valabil de inregistrare in scopuri de TVA, atribuit de autoritatile fiscale din alt stat membru, cu excep?ia:
1. livrarilor intracomunitare efectuate de o intreprindere mica, altele decat livrarile intracomunitare de mijloace de transport noi;
2. livrarilor intracomunitare care au fost supuse regimului special pentru bunurile second-hand, opere de arta, obiecte de colectie si antichitati, conform prevederilor art. 152^2;

Astfel, in cazul in care matrita livrata nu este transportata efectiv din Romania si in statul de rezidenta a partenerului din UE, nu se considera ca are loc o livrare intracomunitara si drept urmare nu puteti aplica scutirea de taxa prevazuta la art. 143 alin. (2) lit a din Codul fiscal . Din acest motiv, consideram ca livrarea matritei ar trebui facturata cu TVA, cel putin pana cand se clarifica ce se va intampla cu aceasta.
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile

Vezi detalii

Cartea Verde a Contabilitatii 2020
Cartea Verde a Contabilitatii 2020

Vezi detalii

Monografii si Proceduri Contabile pe perioada starii de urgenta
Monografii si Proceduri Contabile pe perioada starii de urgenta

Vezi detalii



Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Livrare locala catre un partener din UE. Ce regim TVA aplicam?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016