Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Societate in insolventa. Procedura split TVA

de InfoTva.ro la 07 Nov. 2018
Tags: split tva, procedura split tva, insolventa

Cum se aplica split TVA in cazul unei societati intrate in insolventa? La aceasta intrebare va raspunde unul dintre specialistii nostri care va analiza cazul unei societati intrate in insolventa de pe data de 01.03.2018.

Cum va efectua platile pentru facturile de achizitii emise in anii 2016 si 2017, conform planului de reorganizare aprobat in luna octombrie 2017?
 

Raspunsul specialistului

Potrivit art. 2 alin. (5) din Ordonanta nr. 23/2017 privind plata defalcata a TVA
"Persoanele inregistrate in scopuri de TVA prevazute la alin. (1) si (2) aplica mecanismul platii defalcate a TVA incepand cu ziua urmatoare celei in care sunt publicate in Registrul persoanelor care aplica plata defalcata a TVA, pentru facturi/documente emise conform art. 319 din Codul fiscal si avansurile incasate incepand cu aceasta data".
 
Asadar, se aplica mecanismul platii defalcate pentru facturile emise dupa data de 01.03.2018. Pentru facturile emise dupa 01.03.2018, societatea aflata in insolventa are obligatia sa plateasca contravaloarea TVA aferente achizitiilor de bunuri si servicii, din contul de TVA.
 
Redam mai jos prevederile art. 3 alin. (3) din OG nr. 23/2017 privind plata defalcate a TVA:
"Persoanele inregistrate in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal care aplica mecanismul platii defalcate a TVA au obligatia sa plateasca contravaloarea TVA aferente achizitiilor de bunuri si servicii din contul de TVA, cu exceptia operatiunilor prevazute la art. 14 alin. (1)".
Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control

Vezi detalii

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii


In concluzie, pentru facturile emise in anii 2016-2017, societatea aflata in insolventa si care aplica split TVA incepand cu 01.03.2018, va plati contravaloarea acestor facturi (inclusiv TVA) din contul curent al societatii.
 

Situatii in care nu se aplica plata defalcata a TVA

NU se aplica plata defalcata a TVA pentru urmatoarele operatiuni:
- operatiunile pentru care beneficiarul este persoana obligata la plata taxei conform art. 307 alin. (2) - (6) sau art. 331 din Codul fiscal;
- operatiunile supuse regimurilor speciale prevazute la art. 310-315 si art. 3151 din Codul fiscal, respectiv:
 
-    Regimul special de scutire pentru intreprinderile mici;
-    Regimul special pentru agentiile de turism;
-    Regimuri speciale pentru bunurile second-hand, opere de arta, obiecte de colectie si antichitati;
-    Regimul special pentru aurul de investitii;
-    Regimul special pentru serviciile electronice, de telecomunicatii, de radiodifuziune sau de televiziune prestate de catre persoane impozabile nestabilite in Uniunea Europeana;
-    Regimul special pentru serviciile electronice, de telecomunicatii, de radiodifuziune sau de televiziune prestate de catre persoane impozabile stabilite in Uniunea Europeana, dar intr-un alt stat membru decat statul membru de consum;
-    Regimul special pentru agricultori
 
 Mecanismul platii defalcate a TVA nu se aplica:
   a) in situatia in care plata nu se efectueaza direct de beneficiar catre furnizor/prestator;
   b) in situatia in care plata se efectueaza in natura;
   c) in situatia in care plata se efectueaza prin compensare;
   d) in situatiile prevazute la art.14 alin. (1) si art.15 alin. (5) din Ordonanta 23/2017, respectiv:
-  In situatia in care platile se efectueaza cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar.
-  In cazul sumelor puse intr-un cont de garantii la dispozitia furnizorului/prestatorului care aplica plata defalcata a TVA, cont escrow sau alt cont similar la care furnizorul/prestatorul nu are acces decat dupa indeplinirea anumitor conditii, la momentul eliberarii sumelor din aceste conturi furnizorul/prestatorul are obligatia sa vireze in contul de TVA propriu, in termen de 30 de zile lucratoare de la eliberarea sumelor, TVA aferenta.
   e) in cazul finantarii acordate de institutiile de credit si institutiile financiare nebancare prin preluarea creantelor.
 
Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Societate in insolventa. Procedura split TVA":
Rating:

Nota: 2.88 din 5 din 4 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016