Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Studiu de caz: Decontul 301 in cazul unui PFA neplatitor de TVA

de Infotva.ro la 15 Iul. 2011
Tags: pfa, decontul 301, tva

Ce obligatii declarative are un PFA neplatitor de TVA, dar care isi ia cod de TVA valabil pentru operatiuni intracomunitare (prestari de servicii)? In ceea ce priveste aceste obligatii declarative, ...

Ce obligatii declarative are un PFA neplatitor de TVA, dar care isi ia cod de TVA valabil pentru operatiuni intracomunitare (prestari de servicii)? In ceea ce priveste aceste obligatii declarative, sunt prevazute in lege mai multe proceduri pe care un PFA trebuie sa le respecte. Astfel, trebuie stabilit daca vor fi depuse declaratiile 390 si/sau 301 si daca exista alte formulare care vor trebui intocmite.
Exista o reglementare care prevede ca PFA (cand este prestator de servicii) nu mai prezinta obligatia depunerii decontului 301?

Trebuie mentionat, inainte de toate, ca acel cod de inregistrare obtinut in baza declaratiei cod 091 va fi utilizat doar pentru raportarea serviciilor intracomunitare prestate pentru care este aplicabila regula generala de taxare de la art. 133 alin. 2 din Codul fiscal. Raportarea acestui tip de servicii se efectueaza prin declaratia cod 390 VIES in vederea verificarii operatiunilor la nivel comunitar. Raportarea serviciilor prin declaratia cod 390 se efectueaza doar in luna in care prestatorul din Romania efectueaza servicii in beneficiul unei persoane impozabile stabilite pe teritoriul comunitar, inregistrate in scopuri de TVA si numai daca operatiunile respective se incadreaza in categoria prestarilor intracomunitare de servicii.
 
Mai departe, codul de inregistrare obtinut de catre PFA in urma inregistrarii fiscale doar pentru raportarea serviciilor intracomunitare trebuie comunicat beneficiarului din statul membru care aplica in statul sau regimul de taxare inversa pentru impozitarea serviciului. Astfel, in baza codurilor de inregistrare in scopuri de TVA, ambele parti participante la tranzactie sunt obligate sa raporteze operatiunea prin declaratia recapitulativa asa cum se impune prin Directiva nr. 8/2008 a CEE.

In ceea ce priveste obligatiile pentru serviciul intracomunitar efectuat, prestatorul din Romania inregistrat in scopuri de TVA doar pentru realizarea unor astfel de operatiuni, va trebui sa sa emita factura in valuta negociata, la data prestarii serviciului, completata cu toate informatiile impuse prin art. 155 alin. (5) din Codul fiscal, inclusiv codul de inregistrare in scopuri de TVA obtinut ca urmare a depunerii declaratiei cod 091 si codul de inregistrare in scopuri de TVA primit de la beneficiar, in masura in care, in urma verificarii, a stabilit ca acesta este valid. Pe factura inscrie mentiunea ,"neimpozabil in Romania cf. art. 133 alin. 2 din C.f. ". De retinut ca serviciul este impozabil la primitorul serviciilor care trebuie sa aplice regimul de taxare inversa.

In al doilea rand, acelasi prestator trebuie sa evidentieze factura in jurnalul pentru vanzari. Acest document de evidenta fiscala trebuie intocmit de catre prestatorul din Romania chiar daca nu este inregistrat in regim normal in scopuri de TVA. Valoarea acestui serviciu neimpozabil este un element de calcul pentru stabilirea cifrei de afaceri anuale de 35.000 euro in vederea verificarii incadrarii in plafonul de scutire. Valoarea serviciului prestat se inscrie in lei, la cursul valutar in vigoare la data emiterii facturii.
Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii


In plus, tot acesta este obligat sa raporteze fiscal operatiunea prin formularul cod (390 VIES) denumit "Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile/prestarile intracomunitare"
 
Deoarece detine calitatea de prestator de servicii neinregistrat in regim normal, prestatorul raporteaza operatiunea realizata doar prin declaratia cod 390, fara sa o raporteze prin decontul de TVA cod 301 sau cod 300.
 
Prin decontul 301, persoana impozabila care nu este inregistrata in scopuri de TVA raporteaza doar operatiunile de achizitii bunuri si servicii pentru care este obligat la plata efectiva a TVA, iar valoarea serviciului prestat de catre PFA-ul inregistrat in scopuri de TVA in baza declaratiei cod 091, nu se raporteaza prin decontul de TVA cod 301.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Studiu de caz: Decontul 301 in cazul unui PFA neplatitor de TVA":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi




Comentarii 3 comentarii

AM 2011-12-08 11:07:16

Ce legatura are pragul de 35.000 de euro in cazul prestarilor de servicii intacomunitare? va rog dati textul legii.


"In al doilea rand, acelasi prestator trebuie sa evidentieze factura in jurnalul pentru vanzari. Acest document de evidenta fiscala trebuie intocmit de catre prestatorul din Romania chiar daca nu este inregistrat in regim normal in scopuri de TVA. Valoarea acestui serviciu neimpozabil este un element de calcul pentru stabilirea cifrei de afaceri anuale de 35.000 euro in vederea verificarii incadrarii in plafonul de scutire. Valoarea serviciului prestat se inscrie in lei, la cursul valutar in vigoare la data emiterii facturii. "

mihai 2011-09-09 11:52:39

pentru prestarile din RO vei emite factura fara TVA . Codul de TVA il vei folosi doar pt servicii prestate in afara RO.

PAUL IULIA 2011-09-07 21:40:15

PFA CU NORMA DE VENIT NEPLATITOR DE TVA-PRESTEZ SERVICII I.T. MA INREG IN REGISTRUL OPERATORIILOR INTRACOMUNITARI.
1.PT PRESTARI DE SERVICI LA O FIRMA PLATITOARE DE TVA DIN AUSTRIA EMIT FACTURA FARA TVA? CORECT?
2.PRESTARI DE SERVICII IN RO EMIT FACTURA CU TVA? CORECT?

Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016