Atentie contabili!


Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Bon valoric nr. 2

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Infotva.ro la 14 Apr. 2009
Tags: tva, consultanta,

Bon valoric primit in cadrul Serviciului de consultanta GRATUITA oferita abonatilor Consilier TVAmartie 2009Intrebare Persoana juridica platitoare de TVA achizitioneaza un teren construibil pe care ...

Bon valoric primit in cadrul Serviciului de consultanta GRATUITA oferita abonatilor Consilier TVA
martie 2009


Intrebare
Persoana juridica platitoare de TVA achizitioneaza un teren construibil pe care il plateste dintr-un credit acordat de o persoana fizica. Creditul nu se ramburseaza si, conform contractului, terenul trece in posesia persoanei juridice. Persoana juridica colecteaza TVA pentru terenul respectiv?


Raspuns Consilier TVA

Chiar daca imprumutul s-a efectuat de catre persoana fizica prin instituirea unei ipoteci asupra terenului respectiv, trecerea terenului din proprietatea persoanei juridice in proprietatea persoanei fizice se considera operatiune economica, taxabila. Din acest motiv operatiunea se taxeaza cu cota standard TVA de 19%.

Ghidul Practic al Monografiilor Contabile in 2021

Ghidul Practic al Monografiilor Contabile in 2021

Vezi detalii

Cartea Verde a TVA

Cartea Verde a TVA

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari

Vezi detalii


Inca un motiv in plus pentru taxarea operatiunii: incadrarea bunului la teren construibil. Pentru vanzarea terenului, persoana juridica trebuie sa emita factura pe numele persoanei fizice in calitate de cumparator. Factura se emite chiar si in situatia in care operatiunea este realizata de catre un organ de executare silita.

   
Emiterea unor astfel de facturi este reglementata prin Codul fiscal art. 155, alin. 8, lit. d si prin Normele de aplicare aprobate prin H.G. nr. 44/2004, pct. 75, alin. 1. Astfel, organul de executare silita este considerat un tert care emite facturi pe numele si in contul debitorului executat silit. 
   
Daca debitorul executat este inregistrat in scopuri de TVA, livrarea se supune taxarii cu cota de TVA aplicabila bunurilor respective. Pe factura emisa se inscriu obligatoriu urmatoarele mentiuni:
•    numele si datele de identificare ale executorului;
•    contul bancar al executorului;
•    “factura pentru operatiuni de executare silita”.

    Factura se emite de executor in trei exemplare, din care:
•    originalul facturii este transmis cumparatorului in calitate de adjudecatar;
•    exemplarul al doilea este transmis debitorului executat silit;
•    exemplarul al treilea ramane la organul de executare silita.

    Contravaloarea facturii emise se compenseaza cu imprumutul acordat de catre cumparatorul persoana fizica. 




Autor: Infotva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Bon valoric nr. 2":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]

Atentie contabili!

MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016