Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Incetare activitate. Valorificare AMEF

de Irina Dumitrescu la 07 Dec. 2018 Exclusiv
Tags: valorificare casa de marcat, incetare activitate, oug 28, amef

"O firma, A, isi cumpara casa de marcat noua (cu jurnal electronic) si o foloseste o luna de zile. Nu ii merge afacerea si se hotaraste sa inchida. Firma revinde casa de marcat furnizorului de la care a cumparat-o, iar furnizorul doreste sa o vanda la o firma B".

Acesta este cazul de la care pleaca expertul nostru in studiul de caz propus astazi. Asadar, in cele ce urmeaza, specialistul va oferi raspunsuri la cateva intrebari:

Este legal sa fie revandut aparatul de marcat electronic fiscal? Care este temeiul legal? 

Raspunsul specialistului

Societatea A,utilizator al casei de marcat, poate vinde aparatul in conditiile art. 8 din OUG 218/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale si art. 116 din normele de aplicare.
 
Conform art. 8 alin. (2) din OUG 28/1999, in cazul in care utilizatorii aparatelor de marcat electronice fiscale isi inceteaza activitatea, precum si in cazul aparatelor confiscate potrivit legii ori preluate spre valorificare de societatile bancare ca urmare a neachitarii imprumutului contractat pentru achizitionarea acestor aparate,valorificarea lor se va realiza numai prin distribuitorii autorizati.
 
Astfel cum prevede art. 116 din Norma metodologica pentru aplicarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, aprobata prin HG 479/2003, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare,utilizatorii pot vinde aparatele de marcat electronice fiscale achizitionate numai distribuitorilor autorizati sau unitatilor acreditate de acestia,de la care au cumparat aparatele respective. Aceste prevederi se aplica si in cazul incetarii activitatii utilizatorului in conditiile legii.In cazul incetarii activitatii prin fuziune sau divizare,vanzarea aparatelor de marcat electronice fiscale se va face inainte de transmiterea patrimoniului utilizatorului catre societatea comerciala sau societatile comerciale beneficiare.
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii


Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Incetare activitate. Valorificare AMEF":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016