Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Influenta achizitiilor intracomunitare de servicii asupra perioadei fiscale trimestriale de declarare a TVA

de InfoTva.ro la 14 Aug. 2018 Exclusiv
Tags: achizitii intracomunitare, perioada de declarare a tva, tva trimestrial

In cele ce urmeaza vom discuta despre cazul unei firme platitoare de TVA trimestrial care achizitioneaza un antivirus din UE.

Specialistii nostri vor arata daca este cazul ca aceasta achizitie sa fie trecuta in declaratia 390 si daca firma  poate sa ramana in continuare platitoare de TVA trimestrial sau devine platitoare de TVA lunar.
 

Iata raspunsul specialistului

Din punct de vedere al TVA, achizitia softului de antivirus se incadreaza in categoria achizitiei de prestari servicii, respectiv achizitia de active imobilizate necorporale cfm alin (1) al art. 271 din Codul fiscal si normele de aplicare ale acestuia: 
ART. 271 - Prestarea de servicii  
(1) Se considera prestare de servicii orice operatiune care nu constituie livrare de bunuri, asa cum este definita la art. 270.   
NM 8. (1) Prestarile de servicii prevazute la art. 271 din Codul fiscal cuprind orice operatiuni care nu sunt considerate livrari de bunuri conform art. 270 dinCodul fiscal, inclusiv vanzarea de active imobilizate necorporale.
 
Astfel aceasta achizitie se declara in  Declaratia recapitulativa privind livrarile/ achizitiile/ prestarile intracomunitare (D390) ca achizitie de prestari de servicii din UE pentru luna in care ia nastere exigibilitatea taxei:
CF ART. 325 - Declaratia recapitulativa  
(1) Orice persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA conform art. 316 sau 317 trebuie sa intocmeasca si sa depuna la organele fiscale competente, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare unei luni calendaristice, o declaratie recapitulativa in care mentioneaza: 
Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG

Vezi detalii

e) achizitiile de servicii prevazute la art. 278 alin. (2), efectuate de persoane impozabile din Romania care au obligatia platii taxei conform art. 307 alin. (2), pentru care exigibilitatea de taxa a luat nastere in luna calendaristica respectiva, de la persoane impozabile nestabilite in Romania, dar stabilite in Uniunea Europeana. 
 
Perioada fiscala privind declararea TVA este luna calendaristica cu exceptia perioadei fiscale trimestriale pentru persoanele impozabile care in anul precedent au realizat o cifra de afaceri din operatiuni taxabile sub 100.000 euro ( vector fiscal trimestrial la TVA ). Avand in vedere ca ati efectuat o achizitie intracomunitara de servicii nu va trebui sa treceti de la declararea trimestriala a TVA la cea lunara. Trecerea la declararea lunara se face, conform pervederilor din Codul fiscal, doar in situatia in care ati fi efectuat o achizite intracomunitara de bunuri: 
ART. 322 - Perioada fiscala  
(1) Perioada fiscala este luna calendaristica. (2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), perioada fiscala este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabila care in cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifra de afaceri din operatiuni taxabile si/sau scutite cu drept de deducere si/sau neimpozabile in Romania conform art. 275 si 278, dar care dau drept de deducere conform art. 297 alin. (4) lit. b), care nu a depasit plafonul de 100.000 euro al carui echivalent in lei se calculeaza conform normelor metodologice, cu exceptia situatiei in care persoana impozabila a efectuat in cursul anului calendaristic precedent una sau mai multe achizitii intracomunitare de bunuri. 
In concluzie achizitia intracomunitara de servicii nu determina obligatia schimbarii perioadei fiscale trimestriale in perioada fiscala lunara de declarare TVA.
 
Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Influenta achizitiilor intracomunitare de servicii asupra perioadei fiscale trimestriale de declarare a TVA":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016