Atentie contabili!


Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Inregistrare TVA respinsa la rambursare. VIDEO

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Redactia Infotva la 10 Apr. 2012
Tags: inregistrare tva, rambursare, control

La o Intreprindere Individuala (cod caen 0111) s-a solicitat rambursare de TVA in suma de 15.000 lei. In urma controlului s-a respins de la rambursare suma de 5.000 lei si s-au stabilit majorari de intarziere si dobanzi in suma de 102 lei.

 
Mentionez ca perioada verificata a fost 01.01.2011-31.12.2011. As vrea sa-mi spuneti ce anume trebuie sa cuprind in decontul pe luna februarie, avand in vedere ca Raportul de inspectie fiscale l-am primit in 29.02.2012.
 
Stiu ca trebuie sa se plateasca majorarile si dobanzile pana in 20.03.2012 dar ce se intampla cu suma de 5.000 lei respinsa la rambursare? Trebuie sa trec aceasta suma undeva in decont pe luna februarie? Influenteaza aceasta suma calculul impozitului pe venit pe anul 2011 sau 2012?
 
Pentru mai multe detalii va invitam sa urmariti filmarea.
 
Consultanta personalizata din domeniul fiscal contabil gasiti aici www.portalcontabilitate.ro

Cum justificam legal scutirea de TVA

Cum justificam legal scutirea de TVA

Vezi detalii

Cartea Neagra a Controlului Fiscal

Cartea Neagra a Controlului Fiscal

Vezi detalii

Autoturisme SECOND HAND. Tratament fiscal-contabil

Autoturisme SECOND HAND. Tratament fiscal-contabil

Vezi detalii




Suma de 5.000 lei respinsa la rambursare nu trebuie inscrisa/ mentionata in decontul urmator deoarece este aferenta unei perioade deja verificata pentru care s-a emis o decizie privind modificarea bazei de impunere. Acest lucru rezulta din instructiunile de completare a decontului de TVA, iar ultimele sunt adoptate prin OMFP 3665/2011, publicat in Monitorul oficial nr. 01/2012.
 
Practic, pentru dvs, din punctul de vedere al TVA, se va incepe completarea decontului incepand cu datele aferente lunii urmatoare decontului in care s-a solicitat rambursarea TVA.
 
Suma nerestituita nu se va inregistra in Registrul de incasari si plati, si nu poate fi considerata cheltuiala, deoarece exista 2 prevederi normative (OMFP 1040/2004 privind contabilitatea in partida simpla si art. 48 alin. (4) din Codul fiscal ) ce stabilesc ca pentru persoanele fizice ce desfasoara activitati independente, aceste cheltuieli trebuie sa fie efectiv platite, ori in cazul de fata persoana nu plateste nimic si nu incaseaza de la stat.

Redactia Infotva de Redactia Infotva
Redactia InfoTVA are un colectiv de 3 autori specializati din domeniul fiscal. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de aplicarea regimului TVA, intocmirea corecta a facturilor, depunerea declaratiilor si obligatiile fiscale care le revin angajatorilor. Explicam in mod detaliat modificarile aparute si oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene!

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Inregistrare TVA respinsa la rambursare. VIDEO":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
[x]

Atentie contabili!

MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016