Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Se amana termenul pentru D 394

de Ioana Andreea Pavel la 09 Aug. 2016 Exclusiv
Tags: termen declaratia 394, 30 august, raportarea, oanaf 2328/2016, noul termen

Va aducem la cunostinta ca in Monitorul Oficial din 8 august a.c. a fost publicat OpANAF 2328/2016 prin care se anunta noul termen de depunere pentru Declaratia 394 privind achizitiile si livrarile de pe teritoriul national.

Astfel, odata cu prevederile incluse in noul termen, retinem un aspect important: termenul anuntat de ordinul  2328/2016  pentru formularul 394 se va aplica pentru declaratiile DEPUSE ULTERIOR publicarii ordinului.

Prin noul ordin, ANAF a prelungit perioada de depunere pentru Declaratia 395 cu 5 zile astfel ca toate operatiunile de pe teritoriul national, vor avea ca termen data de 30 a lunii urmatoare celei pentru care este efectuata raportarea, in loc de data de 25 a lunii, cum fusese anuntat initial. Astfel, pentru formularul 394 primul termen de depunere va fi de 30 august 2016.

Asadar, OANAF 2328/2016 stabileste ca termen de depunere pentru declaratia 394 data de 30 a lunii urmatoare perioadei fiscale (luna sau trimestru) inclusiv. Asa cum se arata in noile modificari anuntate de ordin, se aplica termenul pentru toate persoanele impozabile care folosesc ca perioada fiscala luna sau trimestrul calendaristic:

"Articolul 8
Declaratia mentionata la art. 2 se depune la organul fiscal competent, pana in data de 30 inclusiv a lunii urmatoare incheierii perioadei de raportare. In cazul in care perioada de raportare este luna calendaristica, termenul de depunere a declaratiei pentru luna ianuarie este pana la data de 28, respectiv 29 februarie, dupa caz."

Retineti, astfel, ca se pastreaza ca exceptie pentru declaratia aferenta lunii ianuarie, astfel ca termenul va fi 28, respectiv 29 februarie.
 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii


Continuarea aici.

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Se amana termenul pentru D 394":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016