Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Atentie: Se poate lua in considerare taxarea inversa in cazul unei facturi pentru achizitionarea unor bilete de avion?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 20 Oct. 2014 Exclusiv
Tags: taxare inversa, agentie de turism, contabilitatea unei agentii de turism

Se poate lua in considerare taxarea inversa in cazul unei facturi pentru achizitionarea unor bilete de avion?

 Factura este emisa de un furnizor extern – in speta, o agentie de turism din Portugalia - care este inregistrat in scopuri de TVA. Sau, in loc de a declara taxare inversa pentru servicii de bilete de avion procurate cu factura, acestea se pot incadra in decont la servicii intracomunitare scutite rd.26.1?

Raspuns: Pentru taxarea serviciilor de transport international de calatori se aplica exceptia de la regula generala de taxare reglementata prin articolul 133 alin. (2). Acest serviciu se supune impozitarii la locul unde se efectueaza transportul, in functie de distantele parcurse in baza exceptiei reglementate prin art. 133, alin. (4), litera b.
 
Retineti! Regula generala de taxare prevazuta la art.133 alin.2 se aplica numai in situatia in care serviciile nu se pot incadra pe niciuna dintre exceptiile prevazute la art.133 alin.4 -7 din Codul fiscal. Daca serviciile pot fi incadrate pe una dintre exceptiile prevazute de Codul fiscal, intodeauna prevaleaza exceptiile nemaifiind aplicabila regula generala.
 
De asemenea, conform pct. 14 alin. (1) din Normele metodologice ale Codului fiscal, pentru acest tip de servicii nu aveti obligatia declararii operatiunii prin declaratia recapitulativa cod 390 deoarece serviciul nu se incadreaza in categoria prestarilor intracomunitare de servicii.
 
Prin urmare, operatiunea este neimpozabila in Romania, nu se face taxarea inversa, iar in Decontul de TVA se declara la rd. 26 si rd. 26.1. In concluzie, pentru achizitionarea biletului de avion nu se efectuaza taxarea inversa din punct de vedere al TVA si nu se declara in declaratia 390.
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii

Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor

Vezi detalii

Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor

Vezi detalii


Raspuns oferit de experti in ghidul "Contabilitatea unei agentii de turism".
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Atentie: Se poate lua in considerare taxarea inversa in cazul unei facturi pentru achizitionarea unor bilete de avion?":
Rating:

Nota: 4.88 din 5 din 4 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016