Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Factura intocmita intr-o valuta si incasata in alta valuta | Curs valutar de schimb

de InfoTva.ro la 06 Feb. 2013 Exclusiv
Tags: emitere facturi euro, curs valutar, factura, codul fiscal

Vom stabili mai jos in ce masura exista vreo restrictie din punct de vedere legal sau fiscal ca o factura emisa catre un client extern intr-o anume valuta (de exemplu, euro), sa fie incasata in alta valuta (USD sau lei). In plus, vom stabili la ce curs de schimb ar trebui efectuata plata de catre client.



Solutia consultantului:

Potrivit art. 155 alin. (22) din Codul fiscal , sumele indicate pe factura se pot exprima in orice moneda cu conditia ca valoarea TVA colectata sa fie exprimata in lei. In situatia in care valoarea taxei colectate este exprimata intr-o alta moneda, aceasta va fi convertita in lei utilizand cursul de schimb prevazut la art. 1391 din Codul fiscal.

Baza de impozitare poate fi inscrisa in valuta, dar, daca operatiunea nu este scutita de taxa, suma taxei trebuie inscrisa si in lei. Pentru inregistrarea in jurnalele de vanzari, baza impozabila va fi convertita in lei, utilizand cursul de schimb prevazut la art. 1391 din Codul fiscal.

Cursul de schimb care se aplica pentru o operatiune, alta decat importul de bunuri, potrivit art. 1391 alin. (2) din Codul fiscal , este ultimul curs de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei sau ultimul curs de schimb publicat de Banca Centrala Europeana ori cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectueaza decontarile, valabil la data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operatiunea in cauza.

In situatia in care se utilizeaza cursul de schimb publicat de Banca Centrala Europeana, conversia intre monede, altele decat moneda euro, se realizeaza prin intermediul cursului de schimb al monedei euro pentru fiecare dintre monede.
Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii

PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri
PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii



In contractele incheiate intre parti trebuie mentionat daca pentru decontari va fi utilizat cursul de schimb al unei banci comerciale, in caz contrar aplicandu-se cursul de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei sau cursul de schimb publicat de Banca Centrala Europeana.

In sensul art. 1391 alin. (2) din Codul fiscal, prin ultimul curs de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei se intelege cursul de schimb comunicat de respectiva banca in ziua anterioara si care este valabil pentru operatiunile care se vor desfasura in ziua urmatoare.

In ceea ce priveste incasarile in valuta, potrivit art. 5 din Regulamentul BNR nr. 4/2005 privind regimul valutar, rezidentii au dreptul sa dobandeasca, sa detina si sa utilizeze active financiare exprimate in valuta.

In concluzie, nu exista restrictii din punct de vedere legal sau fiscal ca o factura emisa catre un client extern intr-o anumita valuta, sa fie incasata in alta valuta, dar cursul de schimb utilizat trebuie sa respecte procedura mentionata mai sus.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Factura intocmita intr-o valuta si incasata in alta valuta | Curs valutar de schimb":
Rating:

Nota: 3.57 din 5 din 7 voturi




Comentarii 1 comentarii

Adrian 2016-11-04 08:44:08

BunÄ ziua,

PFA, neplÄtitor de TVA

O facturÄ emisÄ Ã®n EUR pentru o prestare intracomunitarÄ a fost plÄtitÄ Ã®ntr-un cont de RON.
Banca a transformat EUR în RON la cursul sÄu intern.

Ãnregistrarea în RJIP se face la fel ca în cazul încasÄrii facturii în EUR (adicÄ se înregistreazÄ valoarea în RON la cursul valabil în ziua încasÄrii)?

Ce se întâmplÄ cu diferenÈa?

Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016