Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Prestari servicii de prelucrare a materiei prime. Care este tratamentul TVA?

de InfoTva.ro la 20 Apr. 2018
Tags: cod fiscal, tva, taxa pe valoarea adaugata

In analiza de mai jos, o societate comerciala, persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA, primeste materie prima in vederea prelucrarii de la un client. Totodata, societatea efectueaza doar o prestare de servicii, produsele rezultate in urma prelucrarii fiind livrate efectiv, in afara Uniunii Europene (UE), de catre acest client.

Vom vedea ce presupune prestarea de serviciu scutita de TVA.
 
Iata raspunsul specialistului!
 
Astfel, prelucrarea materiei prime transmise de catre client reprezinta o prestare de servicii, operatiune ce este cuprinsa in sfera TVA. 
 
Potrivit art. 278 din Codul Fiscal, locul acestei prestari de servicii este:
 
- locul unde clientul isi are stabilit sediul activitatii sale economice, daca acesta este o persoana impozabila, 
 
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii

Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale

Vezi detalii

 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii


- locul in care se presteaza efectiv serviciile, in cazul in care acesta este o persona neimpozabila,
 
- in Romania, pentru servicii constand in lucrari asupra bunurilor mobile corporale, cand aceste servicii sunt prestate catre o persoana impozabila nestabilita pe teritoriul Uniunii Europene, daca utilizarea si exploatarea efectiva a serviciilor au loc in Romania.
 
In ceea ce priveste scutirea de taxa, potrivit art. 294 lit. e) din Codul Fiscal, pentru prestarile de servicii pentru care locul se considera a fi in Romania, efectuate asupra bunurilor mobile achizitionate sau importate in vederea prelucrarii in Romania si care ulterior sunt transportate in afara Uniunii Europene de catre prestatorul serviciilor sau de catre client, daca acesta nu este stabilit in Romania, ori de alta persoana in numele oricaruia dintre acestia, se aplica scutirea de TVA.
 
Potrivit Ordinului nr.103/2016 din 22 ianuarie 2016 privind aprobarea Instructiunilor de aplicare a scutirii de taxa pe valoarea adaugata pentru operatiunile prevazute la art. 294 alin. (1) lit. a) - i), art. 294 alin. (2) si art. 296 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, scutirea   de taxa pentru prelucrarea bunurilor mobile corporale achizitionate din Romania sau din alte state membre ori importate de catre clientul care nu este stabilit in Romania, se justifica de prestatorul serviciilor cu urmatoarele documente:
 
a) contractul incheiat cu clientul care nu este stabilit in Romania;
b)  factura pentru serviciile de prelucrare efectuate;
c)  copie de pe unul dintre urmatoarele documente:
- certificarea incheierii operatiunii de export de catre biroul vamal de export sau, dupa caz, notificarea de export certificata de biroul vamal de export, in cazul declaratiei vamale de export pe cale electronica; sau
 
- exemplarul 3 al documentului administrativ unic, folosit ca declaratie de export pe suport hartie, certificat pe verso de biroul vamal de iesire.
 
In aceasta situatie, daca serviciile sunt prestate si facturate catre o persoana impozabila:
 
- cu sediul activitatii economice pe teritoriul Romaniei, societatea dumneavoastra va emite factura cu TVA,
 
- cu sediul activitatii economice pe teritoriul unui stat membru UE, ce comunica un cod valid de TVA din acest alt stat, factura se va emite fara TVA. Pe factura se va face o mentiune din care sa rezulte ca prestarea de servicii face obiectul unei scutiri. Totodata, trebuie avut in vedere ca aceasta operatie se va declara atat in Decontul de TVA, cat si in D390 ”Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile/prestarile intracomunitare”.
 
Cu toate acestea, prestatorul nu are obligatia de a depune declaratia recapitulativa daca prestarea de servicii este scutita de TVA in statul beneficiarului,
 
- cu sediul activitatii economice pe teritoriul unui stat non-UE, intrucat locul prestarii serviciilor este in Romania, conform art. 278   alin.  (6)  lit. a)  din Codul fiscal, societatea va putea aplica scutirea de taxa si va emite factura fara TVA.
 
In situatia in care serviciile sunt prestate si facturate catre o persoana neimpozabila, factura se va emite cu TVA.
 
Va redam mai jos baza legala aplicabila:
 

Art.278 alin. (2) din Codul Fiscal "Locul de prestare a serviciilor catre o persoana impozabila care actioneaza ca atare este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitatii sale economice. Daca serviciile sunt furnizate catre un sediu fix al persoanei impozabile, aflat in alt loc decat cel in care persoana isi are sediul activitatii sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se afla respectivul sediu fix al persoanei care primeste serviciile. in absenta unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabila care primeste aceste servicii isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita."
 
Art.278 alin. (5) lit. d) pct. 2 din Codul Fiscal "Prin exceptie de la prevederile alin. (3), locul urmatoarelor servicii este considerat a fi: [...]d) locul in care se presteaza efectiv serviciile catre persoane neimpozabile, in cazul urmatoarelor:[...] 2. servicii constand in lucrari asupra bunurilor mobile corporale."
 
Art.294 alin. (1) din Codul Fiscal "Sunt scutite de taxa: [...] e) prestarile de servicii efectuate in Romania asupra bunurilor mobile achizitionate sau importate in vederea prelucrarii in Romania si care ulterior sunt transportate in afara Uniunii Europene de catre prestatorul serviciilor sau de catre client, daca acesta nu este stabilit in Romania, ori de alta persoana in numele oricaruia dintre acestia."

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Bogdan Costea, consultant fiscal.
 

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Prestari servicii de prelucrare a materiei prime. Care este tratamentul TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016