Atentie contabili!


Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 
 

Achizitii intracomunitare de servicii. Se declara in 390?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Redactia Infotva la 01 Mar. 2012 Exclusiv
Tags: achizitii intracomunitare, declaratia 390, tva

Vom reda in cele ce urmeaza modalitatea corecta de procedura in cazul unei facturi cu taxa de membru a administratorului unei firme, platite de catre societate unei institutii din alta tara, cu cod de TVA. Se va stabili astfel daca trebuie facuta taxare inversa si daca se va declara in D390 si D300.


Raspuns:

Conform art. 133 alin. 2  din Codul fiscal “Locul de prestare a serviciilor catre o persoana impozabila care actioneaza ca atare este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitatii sale economice.

Daca serviciile sunt furnizate catre un sediu fix al persoanei impozabile, aflat in alt loc decat cel in care persoana isi are sediul activitatii sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se afla respectivul sediu fix al persoanei care primeste serviciile. In absenta unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabila care primeste aceste servicii isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita.”  

In consecinta in cazul dumneavoastra locul prestarii serviciului este la beneficiar, la societatea din Romania.

In cazul in care factura reprezinta o achizitie de servicii taxabile se considera ca locul prestarii serviciilor este la beneficiar si veti declara achizitia respectiva atat in declaratia 300 cat si in declaratia 390. Astfel, societatea dumneavoastra va aplica taxare inversa (4426 = 4427).

In cazul in care factura reprezinta o achizitie de servicii scutite de TVA, atunci nu veti aplica taxare inversa si nu veti declara achizitia in declaratia 390. In declaratia 300 veti raporta achizitia la randul pentru operatiuni scutite.
Redactia Infotva de Redactia Infotva
Redactia InfoTVA are un colectiv de 3 autori specializati din domeniul fiscal. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de aplicarea regimului TVA, intocmirea corecta a facturilor, depunerea declaratiilor si obligatiile fiscale care le revin angajatorilor. Explicam in mod detaliat modificarile aparute si oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene!

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Votati articolul "Achizitii intracomunitare de servicii. Se declara in 390?":
Rating:

Nota: 4.06 din 5 din 8 voturi



Cele mai amendate erori de TVA. 7 Studii de caz

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!
"Cele mai amendate erori de TVA. 7 Studii de caz" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]

Atentie contabili!

Cele mai amendate erori de TVA. 7 Studii de caz Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"Cele mai amendate erori de TVA. 7 Studii de caz"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016