Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Cerinte privind emiterea facturilor de catre persoanele impozabile

de Irina Dumitrescu la 16 Apr. 2013 Exclusiv
Tags: persoane impozabile tva, tva persoane impozabile, bunuri scutite de tva, factura tva

Persoana impozabila trebuie sa emita o factura catre fiecare beneficiar, in urmatoarele situatii: a) pentru livrarile de bunuri sau prestarile de servicii efectuate; b) pentru fiecare vanzare la distanta pe care a efectuat-o; c) pentru livrarile intracomunitare de bunuri efectuate in conditiile art. 143 alin. (2) lit. a)-c) din Codul fiscal; d) pentru orice avans incasat in legatura cu una dintre operatiunile mentionate la lit. a) si b).

Persoana impozabila nu are obligatia emiterii de facturi pentru operatiunile scutite fara drept de deducere a taxei.
    
Prin O.G. nr. 15/2012 s-au reglementat urmatoarele reguli de facturare aplicabile incepand cu data de 1 ianuarie 2013:

  a) pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii pentru care locul livrarii, respectiv prestarii se considera a fi in Romania facturarea face obiectul prevederilor articolului 155 din Codul fiscal. Pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii pentru care locul livrarii, respectiv prestarii nu se considera a fi in Romania facturarea face obiectul normelor aplicabile in statele membre in care are loc livrarea de bunuri/prestarea de servicii;
  
b) prin exceptie de la prevederile lit. a):
  
1. pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate de o persoana impozabila stabilita in Romania, facturarea face obiectul prevederilor articolului 155 din Codul fiscal daca furnizorul/prestatorul nu este stabilit in statul membru in care are loc livrarea bunurilor ori prestarea serviciilor si persoana obligata la plata TVA este persoana careia i se livreaza bunurile sau i se presteaza serviciile;

   2. pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii pentru care locul livrarii, respectiv prestarii se considera a fi in Romania efectuate de un furnizor/prestator care nu este stabilit in Romania, dar este stabilit in Comunitate iar persoana obligata la plata taxei  este beneficiarul catre care s-au efectuat respectivele livrari/prestari, facturarea face obiectul normelor aplicabile in statul membru in care este stabilit furnizorul/prestatorul.
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii



   c) prin exceptie de la prevederile lit. a), pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate de o persoana impozabila stabilita in Romania, facturarea face obiectul prevederilor articolului 155 din Codul fiscal daca livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor nu are loc in Comunitate.

Pentru alte operatiuni decat livrarile intracomunitare de bunuri scutite de TVA, factura trebuie emisa cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei.

Pentru un avans incasat in legatura cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, factura trebuie emisa catre beneficiarul care a achitat avansul, cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a incasat avansurile. Factura pentru avansul incasat nu se mai emite in situatia in care anterior incasarii, a fost emisa o factura pentru suma respectiva.

Pentru livrarile intracomunitare de bunuri scutite de TVA factura trebuie emisa cel tarziu pana in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei.



Irina Dumitrescu
Profesie : Economist
Experienta:
- 7 ani de activitate in domeniul contabilitatii de gestiune si financiara in cadrul unei companii multinationale
Expert contabil, CECCAR BUCURESTI



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Cerinte privind emiterea facturilor de catre persoanele impozabile":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016