Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Pentru transport trebuie intocmita declaratia 390?

de Infotva.ro la 16 Nov. 2010
Tags: declaratia 390, transport, tva

Autor: Georgeta Serban Matei, valabil la 15-Nov-2010Intrebare: Pentru un import din Turcia, marfa este transportata de un partener din Bulgaria. Factura transportatorului este care noi si o platim ...

Autor: Georgeta Serban Matei, valabil la 15-Nov-2010

Intrebare:


Pentru un import din Turcia, marfa este transportata de un partener din Bulgaria. Factura transportatorului este care noi si o platim distinct. In vama se plateste TVA si pentru transport acesta fiind inclus in valoarea marfii. Pentru transport trebuie sa intocmesc declaratia 390?


Raspuns:


In relatia dintre transportatorul din Bulgaria si beneficiarul din Romania, serviciul este scutit de taxa deoarece intra in baza de impozitare a TVA in vama. In acest caz, desi locul prestarii serviciului de transport este in Romania in baza aplicarii  regulii generale de taxare reglementata prin art. 133 alin. 2, operatiunea nu reprezinta o  achizitie intracomunitara de servicii astfel incat sa existe obligatia raportarii serviciului prin declaratia recapitulativa cod 390. De asemenea, serviciul nu se raporteaza nici prin decontul de TVA la  randul 7 si 19 denumit "Achizitii de bunuri, altele decat cele de la rd. 5 si 6 si achizitii de servicii pentru care beneficiarul din Romania este obligat la plata TVA (taxare inversa), din care:..". Valoarea serviciului se raporteaza cumulat cu valoarea bunului care formeaza baza de impozitare a TVA in vama la randul 21 din decontul de TVA cod 300 denumit "Achizitii de bunuri si servicii taxabile cu cota de 24%". Aduc drept argument urmatoarele prevederi legale:


- punctul 13 alin.  (13) din normele de aplicare ale  art. 133 alin. (2) din Codul fiscal conform caruia " Atunci cand prestatorul este o persoana impozabila stabilita in alt stat membru, beneficiarul persoana impozabila stabilita in Romania realizeaza o achizitie intracomunitara de servicii care se declara in declaratia recapitulativa prevazuta la art. 156^4 din Codul fiscal, daca serviciul nu este scutit de taxa. ". In cazul dvs.,  serviciul este scutit de taxa, fiind taxabil in vama.
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii



- art.  139 alin.  (2) din Codul fiscal conform caruia baza de impozitare pentru importul de bunuri este valoarea in vama a bunurilor care cuprinde si  cheltuielile accesorii (comisioane,  cheltuielile de ambalare, transport si asigurare) care intervin pana la primul loc de destinatie a bunurilor in Romania, "in masura in care aceste cheltuieli nu au fost cuprinse in baza de impozitare stabilita conform alin. (1)." in cazul dvs.,  serviciul nu a fost inclus de catre firma din Turcia in pretul de vanzare al bunurilor.


- OMFP 2245/ 2010 pentru aprobarea modelului si continutului formularului (300) "Decont de taxa pe valoarea adaugata" publicat in M.Of. nr. 539 din  3 august 2010 conform caruia randul 7  se inscriu informatiile preluate din jurnalul de cumparari   privind baza de impozitare si taxa pe valoarea adaugata pentru achizitiile de bunuri si servicii pentru care beneficiarul din Romania este persoana obligata la plata TVA conform art. 150 alin. (2) - (6).

 
Din continutul acestor reglementari rezulta faptul ca se  evita astfel dubla impozitare a unui serviciu, fapt care trebuie adus si la cunostinta prestatorului din Turcia care nu trebuie sa raporteze operatiunea ca o prestare intracomunitara de servicii.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Pentru transport trebuie intocmita declaratia 390?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi




Comentarii 1 comentarii

2010-11-18 16:11:38

va multumim, doamna ca ne luminati. ce ne-am face noi fara consultanta dvs

Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016