Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

ONG: Vanzare teren la o valoare peste plafonul de scutire TVA. Regim fiscal

de InfoTva.ro la 05 Aug. 2019 Exclusiv
Tags: ong, tva, activitate economica, plafon de scutire

O ONG fara activitate economica, neplatitoare de TVA, are in patrimoniu un teren pe care intentioneaza sa-l vanda. Terenul este construibil conform certificatului de urbanism, iar valoarea de vanzare depaseste cu mult plafonul de scutire. De asemenea, in acest caz nici nu a fost dedus TVA la momentul achizitiei.

Care este tratamentul TVA aplicabil pentru vanzarea acestui teren: este o operatiune scutita de TVA? Iata ce spune consultantul nostru fiscal, Amelia Dumitras

Raspunsul specialistului

Vanzarea unui teren construibil este operatiune taxabila obligatoriu conform prevederilor art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal. Pentru incadrarea corecta a terenului in categoria "construibil" este necesara obtinerea unui certificat de urbanism, obligatie reglementata la pct. 55 alin. (6) din normele de palicare ale Codului fiscal "In aplicarea art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, calificarea unui teren drept teren construibil sau teren cu alta destinatie, la momentul vanzarii sale de catre proprietar, rezulta din certificatul de urbanism. ".
 
Prin vanzarea terenului construibil, O.N.G.-ul dobandeste calitatea de persoana impozabila deoarece vanzarea este operatiune din sfera de aplicare a TVA. Totusi, desi valoarea terenului depaseste plafonul de scutire de 300.000 lei/an calendaristic, O.N.G-ul nu trebuie sa colecteze TVA la vanzarea terenului respectiv deoarece la data transferului de proprietate ca fapt generator , de exemplu, in data de 8 august 2019,  in calitate de persoana impozabila, O.N.G.-ul se afla in regimul special de scutire reglementat prin art. 310  "Regimul special de scutire pentru intreprinderile mici" din Codul fiscal. Aceasta  baza legala  trebuie inscrisa in factura emisa pentru vanzarea terenului "regim special de scutire Legea nr. 227/2015 art. 310 ". Valoarea facturii emise trebuie evidentiata in jurnalul pentru vanzari. 
 
Avand in vedere faptul ca plafonul de scutire de la obligatia inregistrarii in scopuri de TVA in regim normal este depasit in luna august 2019, O.N.G. –ul trebuie sa depuna la organul fiscal competent formalitatile de inregistrare pana pe data de 10 septembrie 2019, inclusiv.

Aceasta obligatie este reglementata prin art. 316 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal  " (1) Persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania si realizeaza sau intentioneaza sa realizeze o activitate economica ce implica operatiuni taxabile, scutite de taxa pe valoarea adaugata cu drept de deducere si/sau operatiuni rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, in cazul in care aceste operatiuni ar fi fost realizate in Romania conform art. 297 alin. (4) lit. b) si d), trebuie sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA la organul fiscal competent, dupa cum urmeaza:  .....
 
b) daca in cursul unui an calendaristic atinge sau depaseste plafonul de scutire prevazut la art. 310 alin. (1), in termen de 10 zile de la sfarsitul lunii in care a atins sau a depasit acest plafon;"
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri
Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri

Vezi detalii

Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

 
Obligatia inregistrarii in scopuri de TVA intervine din cauza depasirii plafonului de scutire, fara a fi relevant faptul ca la momentul achizitiei terenului respectiv O.N.G.-ul nu a exercitat dreptul de deducere.

Astfel, O.N.G.-ul va fi persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA incepand cu luna septembrie 2019. Din acest moment, O.N.G. –ul va avea obligatia sa colecteze TVA pentru toate operatiunile de livrari de bunuri si prestari de servicii care au locul in Romania.  
 
Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "ONG: Vanzare teren la o valoare peste plafonul de scutire TVA. Regim fiscal":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016