Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Depasire plafon TVA stabilit de control. Ar putea fi PFA-ul obligat la plata TVA retroactiv?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 26 Feb. 2014 Exclusiv
Tags: pfa, depasire plafon tva, control fiscal, registru unic, cod de procedura, persoana impozabila

In ce priveste posibilitatea ca un PFA sa plateasca retroactiv TVA-ul, pornim de la situatia in care, in urma unui control fiscal facut in 29.01.2014 s-a constatat ca in anul 2008 o persoana fizica autorizata (PFA) a facturat sume mai mari de 119.000 lei si astfel incepand cu anul 2009 ar fi trebuit sa fie platitor de TVA.

Tinand cont ca a fost depasit termenul de prescriptie, vom stabili daca este corect ca PFA-ul sa fie obligat PFA-ul la plata TVA din 2009 pana in prezent. Se mentioneaza ca din acel moment nu a mai fost depasit plafonul.

In formularea opiniei, vom considera ca a fost efectuat controlul fiscal din anul 2013, cu finalizare in anul 2014, perioada fiscala a anului 2008 nu este prescrisa, deoarece actualele prevederi de la art. 92 alin. (2) lit. b) de la Codul de procedura fiscala suspenda prescriptia de la data inceperii verificarii.

Desigur, in acest caz, demersul autoritatii fiscale de a colecta TVA ulterior anului 2008 este legal.
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica

Vezi detalii

Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate
Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate

Vezi detalii

Cartea Verde a TVA
Cartea Verde a TVA

Vezi detalii


Daca inceputul verificarii s-a efectuat  in anul 2014, obligatiile fiscale ale anului 2008 sunt prescrise, pornind de la prezumtia ca nu sunt elemente de natura unor infractiuni care sa majoreze perioada de prescriptie la 10 ani. In acest caz, consideram faptul ca autoritatea fiscala nu mai are dreptul sa stabileasca baza de calcul a TVA, si, implicit, nu poate stabili depasirea unui plafon de scutire de TVA.
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Depasire plafon TVA stabilit de control. Ar putea fi PFA-ul obligat la plata TVA retroactiv?":
Rating:

Nota: 3.25 din 5 din 2 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate
Atentie contabili!
Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016