Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Societate absorbita in urma fuziunii. Putem deduce TVA-ul din facturile emise pe numele firmei?

de InfoTva.ro la 13 Aug. 2014 Exclusiv
Tags: societate absorbita, cod fiscal, tva, benficiar, carte funciara, deducerea tva

In cazul de mai jos, se incheie fuziunea a doua societati (SRL), prin absorbtie. Chiar daca se comunica furnizorului de electricitate solicitarea de a transfera contractul de la societatea absorbita la societatea absorbanta, respectiv emiterea de facturi catre aceasta din urma (absorbanta), procedura nu a fost acceptata decat dupa transferul cladirilor in cartea funciara, situatie posibila doar dupa obtinerea certificatului de radiere. Se va vedea astfel daca facturile emise pe numele societatii absorbite sunt deductibile fiscal, la societatea absorbanta.

Conform art. 155 alin. 19 lit. f din Codul fiscal printre informatiile obligatorii pe care trebuie sa le contina factura se numara si denumirea/numele si adresa beneficiarului bunurilor sau serviciilor, precum si codul de inregistrare in scopuri de TVA sau codul de identificare fiscala al beneficiarului.

Avand in vedere ca art. 146 din Codul fiscal conditioneaza deductibilitatea TVA de existenta unei facturi care sa cuprinda toate informatiile prevazute la art. 155, la un eventual control fiscal se poate refuza deductibilitatea TVA din facturile emise pe numele societatii absorbite, in masura in care acestea au fost emise dupa anularea inregistrarii in scop de TVA a acestei societati. Organul de control poate invoca si faptul ca, in cazul unei fuziuni prin absortie, societatea absorbita inceteaza sa existe potrivit art. 250 alin. 1 lit. c din Legea societatilor 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

Chiar daca apare excesiva, neacceptarea deductibilitatii este foarte probabila cu ocazia controalelor/inspectiilor fiscale.

Pentru a evita aceasta situatie este recomandabil sa solicitati furnizorului de electricitate, dupa efectuarea inregistrarilor in cartea funciara si rezolvarea transferului contractului, stornarea facturilor emise pe numele vechii societati care a fost absorbita si repunerea lor catre societatea absorbanta, avand in vedere ca fondul tranzactieilor nu se modifica, in conformitate cu prevederile art. 159 din Codul fiscal.
Contabilitate manageriala
Contabilitate manageriala

Vezi detalii

Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG.
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG.

Vezi detalii

Modele editabile pentru Calculatia Costurilor
Modele editabile pentru Calculatia Costurilor

Vezi detalii


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Societate absorbita in urma fuziunii. Putem deduce TVA-ul din facturile emise pe numele firmei?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"Modificarile TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"Modificarile TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016