Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Prestari servicii intracomunitare. TVA

de InfoTva.ro la 29 Nov. 2011 Exclusiv
Tags: servicii intracomunitare, tva, declaratia 390

Intrebare: O societate considerata persoana impozabila si platitoare de TVA va factura cu TVA servicii catre o societate din Spania neplatitoare de TVA, dar considerata impozabila d.p.d.v. al TVA?


Raspuns:

Serviciul prestat se incadreaza la art 133 alin 2 din Codul fiscal , conform caruia locul prestarii serviciilor este acolo unde benficiarul - persoana impozabila are stabilit sediul activitatii economice, iar beneficiarul dvs din Spania este inregistrat in scopuri speciale de TVA si va comunicat un cod valabil de Tva, pe care il puteti regasi si in VIES.
 
Redam mai jos prevederile art.133 alin 2 din Codul fiscal:

"(2) Locul de prestare a serviciilor catre o persoana impozabila care actioneaza ca atare este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitatii sale economice. Daca serviciile sunt furnizate catre un sediu fix al persoanei impozabile, aflat in alt loc decât cel in care persoana isi are sediul activitatii sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se afla respectivul sediu fix al persoanei care primeste serviciile. In absenta unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabila care primeste aceste servicii isi are domiciliul stabil sau resedinta obisnuita."
 
In aceste conditii, locul prestarii este in Spania , serviciul fiind neimpozabil in Romania, iar factura se va emite fara TVA - cu mentiunea "serviciu neimpozabil in Romania" sau "taxare inversa la beneficiar", sau o referire la art 133 alin 2 din Codul fiscal sau din Directiva 112.
 
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii

Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii

Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale

Vezi detalii


Din punct de vedere al obligatiilor declarative, societatea din Romania va declara opeartiunea in Decontul de TVA la rd. 3, 3.1. Totodata aveti obligatia sa declarati operatiunea in Declaratia 390 - operatiune cu cod P - prestare servicii intracomunitare.
Desigur, inainte de efactuarea prestarilor de servicii intracomunitare, aveti obligatia sa va inregistrati in Registrul operatorilor intracomunitari conform art. 158^2 din Codul fiscal.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul " Prestari servicii intracomunitare. TVA":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 4 voturi




Comentarii 1 comentarii

Birlea Radu 2012-10-14 10:39:32

O societate inregistrata in scopuri de TVA in Franta instaleaza un soft in Romania la punctul de lucru al societatii noastre. Cum inregistram tva-ul aferent facturii emise de societatea din Franta pe factura apare TVA zero?

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016