Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Noul regim de scutire TVA. Cum se procedeaza in cazul retragerii din categoria platitorilor de TVA?

de InfoTva.ro la 29 Mar. 2018
Tags: tva, plafon de scutire, plafon tva, cifra de afaceri

In analiza de mai jos, la 31.12.2017, o societate cu o cifra de afaceri de TVA de 230.000 lei devine incepand cu 01.02.2018 platitoare de TVA.

Vom vedea daca societatea se poate retrage, incepand cu 01.04.2018, din categoria platitorilor de TVA, tinand cont ca la data de 30.03.2018 are o cifra de afaceri de 30.000 lei.

Iata raspunsul specialistului!

Prin art. II alin. (1) lit. f) din Legea nr. 72/2012 se prevede ca, dupa data de 1.04.2018,  persoana  impozabila inregistrata in scopuri de TVA anterior anului 2018 poate solicita scoaterea din evidenta platitorilor de TVA, daca indeplineste, cumulativ, urmatoarele doua conditii:

- nu a depasit plafonul de scutire de 220.000 lei din anul precedent, respectiv anul 2017;
- pana la data solicitarii  nu a depasit plafonul de 300.000 lei.
 
Deci, chiar daca in perioada 01.01 - 30.03.2018 a realizat o cifra de afaceri de 30.000 lei, persoana impozabila la carese face referire nu poate solicita dupa 1 aprilie 2018 retragerea din evidenta platitorilor de TVA din doua motive:
Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii

 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii



- s-a inregistrat in scopuri de TVA in anul 2018;
- a depasit cifra de afaceri de 220.000 lei in anul 2017, motiv pentru care a fost obligata sa se inregistreze in scopuri de TVA incepand cu data de 1.02.2018.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Amelia Dumitras, consultant fiscal.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Noul regim de scutire TVA. Cum se procedeaza in cazul retragerii din categoria platitorilor de TVA?":
Rating:

Nota: 3.2 din 5 din 5 voturi




Comentarii 1 comentarii

Cosmin 2018-04-18 18:36:28

Buna ziua, nu inteleg de ce situatia expusa anterior nu se incadreaza in ipoteza prevazuta de disp. art. II alin. 1 lit. e din Legea 72/2018:
âArt. II
(1)Ãn anul 2018 sunt aplicabile urmÄtoarele reguli referitoare la regimul special de scutire pentru întreprinderile mici prevÄzut la art. 310 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificÄrile Åi completÄrile ulterioare:
...
e) persoanele impozabile care s-au înregistrat în scopuri de TVA în perioada de referinÅ£Ä, ca urmare a depÄÅirii plafonului de scutire, pot solicita începând cu data de 1 a lunii urmÄtoare celei în care intrÄ Ã®n vigoare prezenta lege scoaterea din evidenÅ£a persoanelor înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea nr. 227/2015, cu modificÄrile Åi completÄrile ulterioare, în vederea aplicÄrii regimului special de scutire, cu condiÅ£ia ca la data solicitÄrii sÄ nu fi depÄÅit plafonul de 300.000 lei;â

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016