Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Split TVA. Cum procedam cu tichetele de masa?

de InfoTva.ro la 10 Oct. 2017 Exclusiv
Tags: tichete de masa, split tva, contul distinct de tva

In analiza urmatoare, avem cazul unei societati care prin cantina detinuta asigura contra cost masa salariatilor. Angajatii pot achita si cu tichete de masa. Stabilim astfel daca in calculul TVA incasat in numerar intra si platile cu tichetele de masa, avand in vedere ca, in termen de 7 zile, trebuie efectuat viramentul diferentei dintre TVA incasat in numerar si TVA platit in numerar in contul de TVA deschis pe numele societatii.

Iata raspunsul specialistului:
 
Tichetul de masa este un substitut de numerar, caz in care, acceptarea acestuia de la client este echivalenta cu incasarea in numerar a contravalorii bunurilor vandute sau a serviciilor prestate in beneficiul acestuia. Suma TVA aferenta fiecarui tichet de masa acceptat de catre vanzator se determina prin aplicarea procedeului sutei marite  9 x 100 / 109. Astfel, trebuie sa determinati zilnic, suma TVA incasata, aferenta vanzarilor efectuate,TVA rezultata din insumarea: 
- TVA aferenta incasarilor efective in numerar;
- TVA aferenta incasarilor prin substitute de numerar. 
 
De regula, suma TVA aferenta vanzarilor zilnice in numerar si substitute de numerar este inscrisa in bonul fiscal emis de casa de marcat  si se regaseste la sfarsitul zilei in raportul zilnic. 
 
Astfel, in calculul TVA incasate in numerar intra si cel aferent incasarii efectuate prin tichete de masa ca substitute de numerar.
 
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale

Vezi detalii

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Incasarile zilnice efectuate doar in numerar, prin casa de marcat, se evidentiaza in Registrul de casa. Din disponibilul zilnic existent in numerar pot fi efectuate si plati catre diversi furnizori de marfa, in limita plafonului stabilit prin legislatia privind disciplina financiara.
 
Astfel, din momentul aplicarii mecanismului TVA split, trebuie organizata evidenta operativa a sumei TVA aferente incasarilor si platilor efectuate in numerar si prin substitute de numerar. In acest sens, am in vedere ca valoarea vanzarilor pentru care se accepta tichete de masa nu se inscrie in Registrul de casa. Informatiile din evidenta operativa va ajuta sa respectati, atat  prevederile art. 15 alin. (1) lit. a) din O.G. nr. 23 23/2017 din 30 august 2017 privind plata defalcata a TVA: "(1) Persoanele impozabile ….., inregistrate in scopuri de TVA potrivit art. 316 din Codul fiscal, au obligatia sa vireze in contul de TVA propriu, in termen de maximum 7 zile lucratoare de la incasarea contravalorii livrarilor de bunuri/prestarilor de servicii:
 
    a) TVA aferenta incasarilor prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar", cat si prevederile art. 15 alin. (2) din O.G. nr. 23/2017: 
 "(2) Persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA potrivit art. 316 din Codul fiscal au obligatia sa depuna in numerar/sa vireze in contul de TVA propriu, in termen de maximum 7 zile lucratoare de la incasarea contravalorii livrarilor de bunuri/prestarilor de servicii, diferenta intre TVA aferenta incasarilor in numerar si TVA aferenta platilor in numerar efectuate intr-o zi. "
 
Evidenta operativa organizata este de folos si pentru evidenta depunerilor de numerar in cele doua conturi bancare ale societatii:
 
- in contul distinct de TVA: suma TVA neta, stabilita prin diferenta dintre TVA colectata de la clienti si suma TVA deductibila de la furnizori;
- in contul curent: suma aferenta bazei de impozitare nete, stabilita prin diferenta dintre baza de impozitare a vanzarilor si baza de impozitare a achizitiilor.
 
Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Amelia Dumitras - Consultant fiscal
 
 
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Split TVA. Cum procedam cu tichetele de masa?":
Rating:

Nota: 2.17 din 5 din 6 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016