Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Tichete cadou 2019: Regimul fiscal al voucherelor acordate salariatilor

de InfoTva.ro la 21 Ian. 2019 Exclusiv
Tags: tichete cadou, legea 165, codul fiscal

Pentru ca prevederile Codului Fiscal s-au modificat incepand cu 1 ianuarie 2019, in ceea ce priveste acordarea tichetelor cadou, unul dintre cititorii nostri ne intreaba: "Care este regimul fiscal al tichetelor cadou acordate salariatilor, in cuantum mai mare de 150 lei, potrivit prevederilor Codului fiscal, aplicabile de la 1 ianuarie 2019, atat din punct de vedere al impozitului pe venit, cat si al contributiilor sociale?". Specialistul nostru raspunde intrebarii, in cele ce urmeaza:

Raspunsul specialistului

Acordarea tichetelor cadou se face, incepand cu data de 1 ianuarie 2019, in baza Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare.
Din punct de vedere fiscal, acordarea tichetelor cadou acordate salariatilor
Conform art. 76, alin (4), lit. a) din Codul fiscal:  

"(4) Urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
   a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura, inclusiv tichete cadou, oferite salariatilor, cat si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane,astfel cum este prevazut in contractul de munca.
 
Cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, in masura in care valoarea acestora pentru fiecare persoana in parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depaseste 150 lei."
 
Asadar, pentru valoarea tichetelor cadou oferite de societate salariatilor, acestia nu datoreaza impozit pe venit daca valoarea acestora nu depaseste 150 lei pentru fiecare persoana.
Manual de Politici Contabile 2019
Manual de Politici Contabile 2019

Vezi detalii

Proceduri Contabile pentru Societati Comerciale
Proceduri Contabile pentru Societati Comerciale

Vezi detalii

Impozitarea dividendelor in 2019
Impozitarea dividendelor in 2019

Vezi detalii


Partea care depaseste limita de 150 lei reprezinta venit impozabil din salarii potrivit art. 76 alin. (2) lit. s) si alin. (3) lit. h) din Codul fiscal, fiind datorate si contributiile sociale obligatorii potrivit Titlului V din Codul fiscal. Astfel, pentru diferenta dintre 150 de lei si valoarea tichetelor cadou se aplica, conform Codului Fiscal, impozitul pe venit de 10% si contributiile sociale obligatorii: CAS: 25%, CASS: 10% si contributie asiguratorie pentru munca: 2,25%.

Din punctul de vedere al angajatorului, daca acesta este platitor de impozit pe profit, conform art. 25 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal, cheltuielile cu tichetele cadou oferite salariatilor au deductibilitate limitata, respectiv acestea trebuie sa se incadreze in limita unei cote de 5% aplicate asupra valorii cheltuielilor cu salariile personalului, potrivit Codului muncii.

Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Tichete cadou 2019: Regimul fiscal al voucherelor acordate salariatilor":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016