Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Operatiuni prin paypoint. Cum procedam in ce priveste TVA-ul?

de InfoTva.ro la 25 Oct. 2013 Exclusiv
Tags: taxe si impozite, tva, operatiuni paypoint, contract, comision pe tranzactie

Analizam, prin cele ce urmeaza, cazul unei societati comerciale cu obiect de activitate comert cu amanuntul si productie alimentara. Societatea a incheiat un contract pentru incasare sume cu o societate paypoint.In contract se mentioneaza ca:




- societatea paypoint va plati societatii incasatoare un comision pe tranzactie, reprezentand singura plata cu titlu de remuneratie pentru serviciile de incasare;

- societatea incasatoare va intocmi factura pentru comisionul pe tranzactie fara TVA cu mentiunea "scutit de TVA fara drept de deducere".

Chiar daca societatea comerciala considera ca trebuie facturat cu TVA, societatea paypoint refuza, invocand drept temei legal Cod fiscal, art 141, al (2), lit a), pct 3.

Vom vedea care este solutia corecta in acest caz si daca se va intocmi factura conform contractului.
Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri
Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri

Vezi detalii

Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii


Contrar altor opinii cu privire la tratamentul fiscal aplicabil operatiunilor efectuate prin intermediul aparatelor paypoint, consider ca serviciul prestat se incadreaza in categoria operatiunilor scutite fara drept de deducere conform prevederilor art. 141 alin. (2) lit. a) pct. 3" (2) Urmatoarele operatiuni sunt, de asemenea, scutite de taxa:

 a) prestarile urmatoarelor servicii de natura financiar-bancara:....

 3. tranzactii, inclusiv negocierea, privind conturile de depozit sau conturile curente, plati, viramente, creante, cecuri si alte instrumente negociabile, exceptand recuperarea creantelor;" coroborate cu prevederile pct. 35 alin. (5) din normele metodologice de aplicare ale acestui articol din care se retine ca" Se cuprind in sfera operatiunilor scutite conform art. 141 alin. (2) lit. a) pct. 3 din Codul fiscal servicii precum depozitarea, transferul si retragerea banilor catre sau din conturile bancare, inclusiv prin mijloace electronice, transferul de fonduri dintr-un cont specific in alte mijloace banesti, precum carduri telefonice si alte mijloace prin care se poate face plata pentru bunuri si servicii.".

Astfel, societatea care gestioneaza sistemul paypoint in anumite puncte comerciale prin intermediul terminalelor din magazinele partenere PayPoint pentru efectuarea unei game extinse de plati poate fi considerata un operator de incasari si plati care isi desfasoara activitatea prin"alte mijloace prin care se poate face plata pentru bunuri si servicii".

Activitate desfasurata indeplineste caracteristicile specifice si esentiale ale serviciului principal scutit de taxa, respectiv"servicii financiar bancare" fiind respectate prevederile pct. 35 alin. (1) din normele de aplicare ale art. 141"In sensul art. 141 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal, pentru a se califica drept operatiuni scutite de taxa, serviciile externalizate trebuie sa fie servicii distincte care sa indeplineasca caracteristicile specifice si esentiale ale serviciului principal scutit de taxa. Scutirile se aplica numai in functie de natura serviciilor, si nu de statutul persoanei care le presteaza sau careia ii sunt prestate. In acest sens au fost date si deciziile Curtii Europene de Justitie: C-2/95 SDC; C-235/00 CSC; C-169/04 Abbey National.". Practic, prin incheierea contractului cu societatea paypoint, societatea pe care o reprezentati a fost de acord cu externalizarea serviciului de incasare a facturilor.

Din acest motiv, societatea care gestioneaza sistemul paypoint nu trebuie sa colecteze TVA pentru comisionul facturat, fiind indreptatit sa inscrie mentiunea"scutit fara drept de deducere". De retinut este faptul ca factura de comision pentru sumele incasate prin intermediul terminalelor paypoint trebuie emisa de catre societatea care gestioneaza acest sistem, contrar intrebarii dvs."Intocmim factura cf contractului sau cum apreciem noi ca este corect cf codului fiscal, respectiv cu tva ?"

In opinia mea, operatiunea de incasare prin paypoint nu se incadreaza in categoria operatiunilor de incasare in contul clientului la care se face referire prin art. 137 alin. (3) lit. e) din Codul fiscal "…. sumele incasate de o persoana impozabila in numele si in contul unei alte persoane." coroborate cu prevederile pct. 19 alin. (5) din normele de aplicare ale acestui articol" (5) In sensul art. 137 alin. (3) lit. e) din Codul fiscal, sumele incasate in numele si in contul altei persoane, care nu se cuprind in baza de impozitare, cuprind operatiuni precum:

a) cotizatii, onorarii, redevente, taxe sau alte plati incasate in contul unei institutii publice, daca pentru acestea institutia publica nu este persoana impozabila in sensul art. 127 din Codul fiscal. …

 b) sume incasate in contul altei persoane, daca factura este emisa de aceasta alta persoana catre un tert. Pentru decontarea sumelor incasate de la tert cu persoana care a emis factura, conform intelegerii dintre parti, pot fi intocmite facturi de decontare conform alin. (3)."

Sursa: PortalContabilitate.ro
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Operatiuni prin paypoint. Cum procedam in ce priveste TVA-ul?":
Rating:

Nota: 4.7 din 5 din 5 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016