Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Reguli TVA in atentia organizatorilor de evenimente in anul 2017?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 11 Apr. 2017 Exclusiv
Tags: eveniment regim tva, organizare evenimente, tva, venituri din sponsorizari

Ce regim TVA aplicam in cazul organizarii unui eveniment finantat de participanti? Care sunt aspectele de care trebuie sa tinem cont si ce reguli NU avem voie sa incalcam?

Avem analiza de mai jos pentru exemplificarea modului in care se pot rezolva problemele de mai sus: "Firma Y platitoare de TVA organizeaza un eveniment finantat din participarile financiare ale vendorilor. Primim bani de la firma X pentru organizarea acestui eveniment. Poate aceasta firma sa transfere banii in cont pe baza de contract de sponsorizare eveniment caz in care nu primeste factura de la noi si inregistram in contabilitate pe venituri din sponsorizari? Sau emitem noi factura la care adaugam TVA pentru servicii participare la eveniment caz in care dam TVA la stat si se scade suma pe care o putem folosi pentru eveniment (si asta ne dezavantajeaza)? Cum este corect din punct de vedere fiscal?".

Iata raspunsul specialistului:


Referitor la sponsorizare, sunt aplicabile art. 1 alin. (1) si (2) si art. 4 alin. (1) lit. a)-d) din Legea 32/1994.

Astfel, sponsorizarea este actul juridic prin care doua persoane convin cu privire la transferul dreptului de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare pentru sustinerea unor activitati fara scop lucrativ desfasurate de catre una dintre parti, denumita beneficiarul sponsorizarii.
Contractul de sponsorizare se incheie in forma scrisa, cu specificarea obiectului, valorii si duratei sponsorizarii, precum si a drepturilor si obligatiilor partilor.
 
Poate fi beneficiar al sponsorizarii:
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii

Ghidul Practic al Monografiilor Contabile in 2021
Ghidul Practic al Monografiilor Contabile in 2021

Vezi detalii

Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate
Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate

Vezi detalii


a) orice persoana juridica fara scop lucrativ, care desfasoara in Romania sau urmeaza sa desfasoare o activitate in domeniile: cultural, artistic, educativ, de invatamant, stiintific – cercetare fundamentala si aplicata, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protectiei drepturilor omului, medico-sanitar, de asistenta si servicii sociale, de protectia mediului, social si comunitar, de reprezentare a asociatiilor profesionale, precum si de intretinere, restaurare, conservare si punere in valoare a monumentelor istorice;

b) institutiile si autoritatile publice, inclusiv organele de specialitate ale administratiei publice, pentru activitatile prevazute la lit. a);
c) de asemenea, pot fi sponsorizate, in conditiile prezentei legi, emisiuni ori programe ale organismelor de tele viziune sau radiodifuziune, precum si carti ori publicatii din domeniile definite la lit. a);
d) orice persoana fizica cu domiciliul in Romania a carei activitate in unul dintre domeniile prevazute la lit. a) este recunoscuta de catre o persoana juridica fara scop lucrativ sau de catre o institutie publica ce activeaza in domeniul pentru care se solicita sponsorizarea.
 
Referitor la mecenat, sunt aplicabile art. 1 alin. (3) si alin. (4) si art. 4 alin. (2) din Legea 32/1994.
Astfel, mecenatul este un act de liberalitate prin care o persoana fizica sau juridica, numita mecena, transfera, fara obligatie de contrapartida directa sau indirecta, dreptul sau de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare catre o persoana fizica, ca activitate filantropica cu caracter umanitar, pentru desfasurarea unor activitati in domeniile: cultural, artistic, medico-sanitar sau stiintific – cercetare fundamentala si aplicata.

Actul de mecenat se incheie in forma autentica in care se vor specifica obiectul, durata si valoarea acestuia.
 
Din intrebarea dumneavoastra inteleg ca participantii platesc anumite sume de bani pentru a putea participa la eveniment (probabil in scopul promovarii produselor). Deci nu primiti banii fara obligatie de contrapartida directa sau indirecta, ci prestati un serviciu.

Prin urmare, consider ca trebuie sa emiteti factura pentru serviciile de organizare a evenimentului si colectati TVA.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Olguta Crevelescu - Expert Contabil


Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Reguli TVA in atentia organizatorilor de evenimente in anul 2017?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate
Atentie contabili!
Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016