Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

TVA comision si organizare evenimete. Ce regim TVA e valabil?

de InfoTva.ro la 07 Iun. 2013 Exclusiv
Tags: tva, comision, organizare evenimente, regim tva, prestari servicii

Vom clarifica mai jos regimul TVA aplicabil prestarii de servicii privind organizarea de targuri si expozitii in UE si in afara UE, efectuate de societatea X, stabilita si inregistrata in scopuri de TVA in Romania, in favoarea Centrului Roman Pentru Promovarea Comertului, neinregistrat in scopuri de TVA, prin incheierea unui contract, prin care firma Y este remunerata cu comision.


Vom stabili astfel daca CRPCIS actioneaza ca persoana neimpozabila, precum si in ce mod va factura firma X serviciile principale si auxiliare legate de organizarea acestor targuri si expozitii si comisionul, tinand seama de locul desfasurarii evenimentelor, catre CRPCIS.

Solutia consultantului:
Din intrebarea dvs rezulta doua situatii fiscale diferite:

1) desfasurarea unor activitati decontate in baza unui comision;
2) organizarea unor evenimente cum ar fi targuri si expozitii, pentru care societatea dvs factureaza catre clientul dvs, situatie considerata de noi mai putin plauzibila in fapt.
 
Definitoriul pentru ambele situatii este stabilirea locului prestarii de servicii, conform art. 133 din Codul fiscal. Reamintim faptul ca pentru ca o activitate economica sa fie supusa TVA in Romania se necesita sa indeplineasca cumulativ un numar de 4 conditii, conform art. 126 alin. (1) din Codul fiscal.
 
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii

Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri
Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri

Vezi detalii


Pentru servicii, definitoriu este stabilirea locului prestarii de servicii, respectiv in ce stat se efectueaza acele servicii. In esenta, statul unde se efectueaza serviciile este statul ce are dreptul sa colecteze TVA si obliga prestatorii sa factureze cu TVA.
 
Pentru comisioane, consideram ca sunt aplicabile prevederile de la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, ce stabileste ca locul prestarii de servicii este locul unde beneficiarul persoana impozabila isi desfasoara activitatea, adica in Romania, conform descrierii din intrebare.
 
Acest lucru inseamna ca facturile de comision se vor factura cu TVA. Operatia este taxabila in Romania, conform art. 126 alin. (1) din Codul fiscal, iar societatea dvs are obligatia sa colecteze TVA.
 
Pentru accesul la evenimente, sunt aplicabile prevederile de la art. 133 alin. (7) lit. b) din Codul fiscal, ce stabileste ca locul prestarii de servicii este:

"b) locul in care evenimentele se desfasoara efectiv, pentru serviciile legate de acordarea accesului la evenimente culturale, artistice, sportive, stiintifice, educationale, de divertisment sau alte evenimente similare, cum ar fi targurile si expozitiile, precum si pentru serviciile auxiliare legate de acordarea acestui acces, prestate unei persoane impozabile."
 
In acest caz, observam ca locul prestarii de servicii este in statul unde se desfasoara efectiv aceste evenimente, targuri, expozitii.
 
Sunt posibile urmatoarele situatii:

a) daca targurile si expozitiile sunt organizate pe teritoriul Romaniei, aveti obligatia sa facturati cu TVA din Romania;
b) daca  targurile si expozitiile sunt organizate pe teritoriul altor state, atunci se va factura in regim de scutire de TVA.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "TVA comision si organizare evenimete. Ce regim TVA e valabil?":
Rating:

Nota: 4.5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016