Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

TVA. Formare profesionala

de InfoTva.ro la 20 Ian. 2012 Exclusiv
Tags: tva, formare profesionala, codul fiscal

Intrebare: O societate comerciala inregistrata in scopuri de TVA cu obiectul de activitate 9602 Coafura si alte activitati de infrumusetare a adaugat ulterior la obiectul de activitate si activitatea de invatamant cod CAEN 8532 si 8559(activ.secundare) in vederea efectuarii de cursuri de calificare in meseriile specifice domeniului de activitate relatat mai sus (cod CAEN 9602).Pentru acest lucru a obtinut autorizare de la institutia statului abilitata in acest sens. Ca urmare acestui fapt, din punct de vedere al TVA, activitatea de invatare este scutita fara drept de deducere? Societatea va avea un regim mixt din punct de vedere al TVA? Daca societatea a facturat deja cu TVA aceste cursuri are dreptul de deducere a TVA aferenta achizitiilor de bunuri destinate functionarii activ.de invatamant?


Raspuns:

In opinia noastra activitatea de formare profesionala desfasurata de societatea Dvs. este scutita fara drept de deducere,conform art 141 alin 1 lit f,  si a normelor metodologice de aplicare, redate mai jos:
 
-(1) Urmatoarele operatiuni de interes general sunt scutite de taxa:
 
-f) activitatea de invatamant prevazuta in Legea invatamantului nr. 84/1995, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, formarea profesionala a adultilor, precum si prestarile de servicii si livrarile de bunuri strans legate de aceste activitati, efectuate de institutiile publice sau de alte entitati autorizate;"
 
“25^1. (1) Scutirea prevazuta la art. 141 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal pentru formarea profesionala a adultilor se aplica de persoanele autorizate in acest scop conform Ordonantei Guvernului nr. 129/2000 privind formarea profesionala a adultilor, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si de persoanele autorizate pentru formarea profesionala a personalului aeronautic civil navigant prevazut de Legea nr. 223/2007 privind Statutul personalului aeronautic civil navigant profesionist din aviatia civila din Romania, cu modificarile ulterioare.
 
Agricultura. Noutati fiscal-contabile. Monografii contabile specifice
Agricultura. Noutati fiscal-contabile. Monografii contabile specifice

Vezi detalii

Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii

Modele editabile pentru Calculatia Costurilor
Modele editabile pentru Calculatia Costurilor

Vezi detalii


    (3) Scutirea prevazuta la art. 141 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal se aplica si pentru livrarile de bunuri si prestarile de servicii strans legate de serviciile educationale, precum vanzarea de manuale scolare, organizarea de conferinte legate de activitatea de invatamant, efectuate de institutiile publice sau de alte entitati autorizate pentru activitatile de invatamant sau pentru formare profesionala a adultilor."
 
In conditiile in care desfasurati si activitati taxabile - cele de coafura si alte activitati de infrumusetare care sunt activitati taxabile, cat si scutite fara drept de deducere, veti fi considerata ca persoana cu regim mixt, conform art 147 alin1 din Codul fiscal, avand doua posibilitati in ceea ce priveste evidenta de TVA:

-  fie sa determinati TVA in baza prorata - in situatia in care efectuati achizitii de bunuri si servicii pentru care nu cunoasteti destinatia, in sensul ca pot fi utilizate atat pentru activitati taxabile cat si pentru activitati scutite; In acest sens veti aplica prevderile art 147 alin 6.
-  fie sa tineti evidenta distincta a:
* achizitiilor care servesc activitatilor pentru care aveti drept de deducere a TVA
* Achizitiilor care servesc activitatilor pentru care desfasurati operatiuni scutite fara drept de deducere.
In acest al doilea caz nu veti mai aplica prorata.
 
In opinia noastra, in situatia in care ati colectat TVA pentru activitatile de de formare profesionala, nu aveti drept de deducere a TVA, intrucat nu avem de -a face cu taxare prin optiune, cum ar fi de exemplu la art 141 alin 2 din Codul fiscal - operatiunile fiind prin exclenta scutite fara drept de deducere.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "TVA. Formare profesionala":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi




Comentarii 1 comentarii

Ciprian Paun 2017-02-14 10:34:11

O intrebare: Daca eu imi infiintez un srl neplatitor de tva pt a lua in chirie un coafor ce este declarat ca platitor de tva, eu la randul meu cand dau bonurile pt serviciile efectuate voi plati tva de 20% pe venit? Multumesc!

Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016