Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Care e regimul accizelor pentru bijuterii realizate in sistem de prestari de servicii?

de InfoTva.ro la 02 Oct. 2013 Exclusiv
Tags: taxe si impozite, regimul accizelor, bijuterii, accize, og 28/2013, og 16/2013

Analizam mai jos cazul unei societati care achizitioneaza pe baza de bon de comanda bijuterii de la persoane fizice. In conditiile in care materia prima apartine clientului, iar societatea inregistreaza venit din prelucrarea acesteia, vom stabili ce accize se platesc pentru bijuteriile din aur rezultate.




Incepand cu data de 1 septembrie 2013, urmare OG 16/2013 pentru modificarea si completarea Legii 571/2003 privind Codul fiscal si reglementarea unor masuri fiscal-bugetare (publicata in MOf 490/02.08.2013), precum si a OG 28/2013 privind reglementarea unor masuri fiscal-bugetare (publicata in MOf 553/30.08.2013), bijuteriile din aur si/sau din platina cu codul NC 7113 19 00, cu exceptia verighetelor, au intrat sub incidenta accizelor (a se vedea art.207 lit.f) din Codul fiscal).

De asemenea, potrivit primei teze de la art.208 alin.(2) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, "pentru produsele prevazute la art.207 lit.a)-c) si f)-l), accizele se datoreaza o singura data si se calculeaza prin aplicarea sumelor fixe pe unitatea de masura asupra cantitatilor produse pe teritoriul Romaniei, importate sau achizitionate intracomunitar."

Platitorii de accize pentru produsele prevazute la art.207 lit.a)-c) si f)-l) din Codul fiscal sunt operatorii economici care produc, achizitioneaza din teritoriul comunitar ori importa astfel de produse (a se vedea art.209 alin.(1) lit.a) din Codul fiscal).

Momentul exigibilitatii (obligatia de plata) a accizelor pentru produsele prevazute la art.207 lit.f) din Codul fiscal intervine in functie de provenienta lor, dupa cum urmeaza:
Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Totul despre controlul TVA
Totul despre controlul TVA

Vezi detalii


-    pentru cele provenite din productia interna, la momentul vanzarii respectivelor produse pe piata interna de catre producatori (a se vedea art.211 lit.d) din Codul fiscal);
-    pentru cele provenite din achizitii intracomunitare, la momentul receptionarii respectivelor produse de catre operatorii economici care achizitioneaza intracomunitar (a se vedea art.211 lit.a) din Codul fiscal);

-    pentru cele provenite din import, la data efectuarii formalitatilor de punere in libera circulatie a respectivelor produse de catre operatorii economici importatori (a se vedea art.211 lit.b) din Codul fiscal).

Prin urmare, in cazul prezentat de dumneavoastra, in care o societate achizitioneaza (n.n. consideram ca nu este vorba de o transmitere de proprietate) pe baza de bon de comanda bijuterii (inele, verighete, etc) de la clienti, persoane fizice, care doresc transformarea lor tot in bijuterii, societatea nedevenind proprietarul materiei prime din care se vor realiza noile bijuterii, nu poate fi considerata productie de bijuterii in sensul prevederilor mentionate anterior. In plus, intrucat noile bijuterii sunt realizate din aurul clientului, clientul pastrand proprietatea acestuia, ar avea loc o prestare de servicii, a carei finalitate nu s-ar concretiza intr-o vanzare de catre societatea care a realizat bijuteriile respective. In situatia in care noile bijuterii ar fi vandute catre clientii - persoane fizice, vanzarea fiind reglementata la art.1650 si urmatoarele din Codul civil republicat, cu modificarile si completarile ulterioare, atunci ar interveni obligatia de plata a accizelor la bugetul de stat.

Sursa: PortalContabilitate.ro

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Care e regimul accizelor pentru bijuterii realizate in sistem de prestari de servicii?":
Rating:

Nota: 2.75 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016