Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Factura de la furnizor aflat in insolventa. Influenteaza deducerea TVA?

de InfoTva.ro la 20 Aug. 2018 Exclusiv
Tags: insolventa, tva, facturare, codul de procedura fiscala

In randurile de mai jos, avem ca subiect situatia in care la o facturare de serviciu se constata ca pe stampila furnizorului este mentiunea "insolventa". Vom vedea daca aceasta mentiune are impact asupra societatii in ceea ce priveste dreptul de deducere al TVA-ului si daca presupune anumite obligatii pentru societatea facturata.

In conformitate cu prevederile art.45 alin.(1) din Legea nr.85/2006 privind procedura insolventei, cu modificarile ulterioare, dupa ramanerea definitiva a hotararii de deschidere a procedurii toate actele si corespondenta emise de debitor, administratorul judiciar sau lichidator vor cuprinde, in mod obligatoriu si cu caractere vizibile, in limbile romana, engleza si franceza, mentiunea in insolventa, in insolvency, en procedure collective.
 
Dupa intrarea in reorganizare judiciara sau faliment, actele si corespondenta vor purta mentiunea in reorganizare judiciara, in judicial reorganisation, en redressement sau, dupa caz, in faliment, in bankruptcy, en faillite.
 
Dupa intrarea in procedura simplificata se va face, de asemenea, mentiunea in faliment, in bankruptcy, en faillite.in categoria actelor care trebuie sa poarte aceste mentiuni se includ si facturile pentru livrari de bunuri si prestari de servicii emise dupa intrarea in insolventa.
Daca societatea nu a fost declarata inactiva conform Codului de procedura fiscala ori nu i-a fost anulata inregistrarea in scopuri de TVA, atunci poate emite facturi cu TVA, iar clientii au dreptul sa-si deduca taxa astfel facturata, in mod obisnuit, fara nicio restrictie specifica.
 
In situatia in care inregistarea societatii in scopuri de TVA a fost anulata, pentru operatiunile taxabile facturate in perioada de insolventa, societatea are obligatia colectarii TVA, iar clientii acesteia nu au drept de deducere, dupa caz. Dupa deschiderea procedurii de faliment, clientii vor avea dreptul la deducerea TVA, dupa cum se prevede la art. 11 alin. (7) din Codul fiscal.
 
 
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale

Vezi detalii

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor
GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor

Vezi detalii

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Factura de la furnizor aflat in insolventa. Influenteaza deducerea TVA?":
Rating:

Nota: 4.7 din 5 din 5 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016