Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Plati in numerar dividende. Cum gestionam dividendele neridicate?

de InfoTva.ro la 06 Ian. 2017 Exclusiv
Tags: plata in numerar, impozitul pe dividende, plati numerar, legea 70/2015

Stabilim prin cele ce urmeaza daca dividendele nete (impozitul pe dividende platit ) din anii 2013-2014 neridicate se incadreaza in prevederile Legii 70/2015 in sensul ca trebuie sa respecte plafonul de 10.000 lei numerar si restul prin banca avand in vedere ca ele au fost constituite si impozitul platit inainte de data de 9 mai 2015.

Masuri pentru intarirea disciplinei financiare privind operatiunile de incasari si plati in numerar au fost introduse prin Capitolul I din Legea 70/2015. Astfel cum prevede art. 16 din lege, cap. I intra in vigoare la 30 zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I. Prevederile cap. I nu se aplica contractelor incheiate anterior intrarii in vigoare a acesteio legi legi.
 
Astfel, pentru contractele incheiate anterior datei de 09 mai 2015 nu se aplica plafoanele prevazute de aceasta lege.

Consideram ca nu intra sub incidenta acestei prevederi , Hotararile AGA privind repartizarea dividendelor.

Astfel, conform  prevederilor art. 4 alin. (4) din Legea nr. 70/2015 platile in numerar, inclusiv de dividende, efectuate de persoanele juridice catre persoanele fizice trebuie sa se efectueze cu incadrarea in plafonul zilnic de 10.000 lei catre o persoana.

Prin urmare,  plata dividendelor catre actionarii persoane fizice se poate face in numerar in limita sumei de 10.000 lei/zi, iar diferenta pana la concurenta sumei distribuite drept dividende este bine sa fie achitata prin virament bancar sau alte instrumente fara numerar.

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Plati in numerar dividende. Cum gestionam dividendele neridicate?":
Rating:

Nota: 4.93 din 5 din 7 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016